Raport ze świata skoków. Inauguracja LOTOS Cup, Granerud jako porządkowy i sensacyjna rezygnacja

fot. PZN

Do rozpoczynających tegoroczne zmagania na igelicie konkursów Letniego Grand Prix w Wiśle pozostało już tylko nieco ponad miesiąc. Wielu z Was zapewne z utęsknieniem wyczekuje konkursów na polskiej ziemi. Zanim jednak to nastąpi, zachęcamy do przeczytania naszego cotygodniowego raportu ze świata skoków. A w nim m.in. o zakończeniu kariery przez niemieckiego mistrza olimpijskiego, zaskakującym odejściu kontrowersyjnego Fina, nietypowej pracy Halvora Egnera Graneruda oraz kolejnych zmianach w pucharowym kalendarzu. Nie zabraknie również wieści z krajowego podwórka.

fot. PZN

Inauguracja letniej edycji zawodów LOTOS Cup i niespodziewana wizyta

W minionym tygodniu na kompleksie Skalite w Szczyrku rozegrano pierwsze w tegorocznym sezonie letnim konkursy z cyklu LOTOS Cup. W kategorii open triumfowali Krzysztof Kieta z klubu LKS Poroniec Poronin oraz członek kadry juniorskiej – Mateusz Gruszka z AZS Zakopane. Wśród kobiet brylowały Nicole Konderla oraz Anna Twardosz.

Rywalizację, co warte podkreślenia, śledził m.in. trener kadry skoczków Thomas Thurnbichler. Przy okazji trwania imprezy 33-letni Austriak, razem ze swoim asystentem – Markiem Noelke przeprowadził szkolenie dla szkoleniowców klubów sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marc Nölke (@noelkemarc)

Szczegółowe wyniki (poniedziałek – 13.06) 

Szczegółowe wyniki (wtorek -14.06)

Sensacyjna zmiana na stanowisku kontrolera sprzętu

Zaledwie jeden sezon trwała przygoda Fina – Miki Jukkary w roli kontrolera sprzętu. 58-latek zrezygnował z piastowanej funkcji na własne żądanie. Jego następcą, począwszy od konkursów Letniego Grand Prix w Wiśle, będzie Austriak – Christian Kathol. Działacz z Kraju Tysiąca Jezior jako powód podjętej decyzji wskazał względy osobiste. Więcej o decyzji Jukkary pisaliśmy w tym miejscu.

Niemiecki mistrz olimpijski zakończył karierę

Powiększa się grono zawodników, których nie zobaczymy na światowych skoczniach zbliżającej się zimy. Tym razem decyzję o zawieszeniu nart na półkę podjął niemiecki skoczek Marinus Kraus. 31-latek ma w karierze m. in. drużynowe złoto olimpijskie z Soczi (2014). Ponadto, bardzo dobrze spisywał się szczególnie na początku sezonu 2013/14. Wtedy to, po zajęciu drugiego miejsca w fińskiej Ruce został nawet omyłkowo właścicielem żółtej koszulki lidera Pucharu Świata, kosztem… Krzysztofa Bieguna. Niestety większość jego kariery była naznaczona walkami z różnymi kontuzjami. Przyspieszyło to jego decyzję o zakończeniu kariery

Rozbrat ze skokami ogłosili również inni niemieccy skoczkowie – Kilian Maerkl, Claudio Haas oraz Cedrik Weigel.

Przyszłoroczne RAW Air również bez rywalizacji w Trondheim

Jak informuje Międzynarodowa Federacja Narciarska, zaplanowane na 16 marca 2023 roku konkursy na skoczni Granasen w Trondheim, które miały odbyć się w ramach przyszłorocznej edycji RAW Air, nie dojdą do skutku. W ich miejsce zaplanowano dodatkową rywalizację w Lillehammer. Jako przyczynę podjętej decyzji Skandynawowie podają problemy techniczne, wynikające z opóźnień w modernizacji kompleksu.

Z kalendarza zniknęły również zmagania mikstów, które miały zostać rozegrane przy okazji pucharowego weekendu w rumuńskim Rasnovie (18-19 lutego 2023). W zamian odbędą się po dwa konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn.

Ruszyła sprzedaż biletów na konkursy Letniego Grand Prix w Wiśle

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja tegorocznych zmagań na igelicie. Rywalizacja w ramach Letniego Grand Prix na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle odbędzie się w dniach 22-24 lipca. 15 czerwca ruszyła już sprzedaż biletów na to wydarzenie. Szczegóły tutaj >>>

Nietypowe zajęcie norweskiego zdobywcy Kryształowej Kuli

Zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2020/21 – Norweg Halvor Egner Granerud miedzy treningami na skoczni wykonuje dość nietypowe zajęcie. Podopieczny Alexandra Stoeckla pojawił się na stadionie Ullevaal w Oslo podczas jednego z meczów Ligi Narodów. Okazało się, że pracował tam w roli porządkowego, czym jak sam potem wspomniał – zajmuje się już od sześciu lat.

26-latek wyjaśnił, że zajęcie tego typu nosi nazwę “Dugnad” i jest w Norwegii jedną z form wolontariatu, którą odbywa w ramach przynależności do klubu narciarskiego Asker Skiklubb Hopp. Ponadto, wykonują ją także członkowie innych stowarzyszeń takich jak szkoły, wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie. Skoczek regularnie bierze udział w takich wydarzeniach, odkąd ukończył 18. rok życia. Zwykle właśnie na stadionie w stolicy kraju.

Pierwsze zagraniczne zgrupowanie Stocha i spółki

Trwa pierwszy wyjazdowy obóz kadrowiczów Thomasa Thurnbichlera. Piątka najlepszych polskich skoczków szlifuje formę na obiektach w Planicy. Oprócz zajęć na skoczni nie brakuje też innych form aktywności, takich jak np. chłodząca kąpiel w pobliskim jeziorze Bled. Co specjalnie wobec fali upałów w Europie nie dziwi.

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jakub Wolny 😈 (@szyybki)

Screen-instagram

Kolejne lokalne zawody w Czechach i pożegnanie Cestmira Koziska

Po rywalizacji o Puchar Burmistrza Rożnova pod Radhostem, tym razem główną areną zmagań czeskich zawodników oraz zawodniczek była skocznia K70 w Łomnicy nad Popełką, gdzie odbyła się 48. edycja zawodów Velka Cena. Rywalizacja zakończyła się triumfem kombinatora norweskiego Tomasa Portyka, który wyprzedził dwójkę specjalistów od skoków narciarskich – 20 letniego Frantiska Lejska oraz doświadczonego Cesmira Koziska. Ten ostatni już wcześniej ogłosił zakończenie kariery a zawody w Kraju Libereckim były jego pożegnalnymi.

Na nagraniu udostępnionym przez dziennikarza portalu skijumping.pl – Adriana Dworakowskiego widać szpaler przygotowany dla 30-letniego reprezentanta lokalnego klubu przez kolegów z czeskiej ekipy. Kozisek był żegnany owacjami na stojąco. Na jego cześć odbył się również pokaz fajerwerków.

Dodajmy, że wśród kobiet najlepsza okazała się Klara Ulrichova.

Uszczuplona, trzyosobowa kadra Turcji

Składy na sezon poolimpijski ogłosili również Turcy. Skład trzyosobowej ekipy tworzyć będą Fatih Arda Ipcioglu, Muhammed Ali Bedir oraz Muhammet Irfan Cintimar. Trenerem w dalszym ciągu pozostanie Słoweniec – Nejc Frank.

W drużynie zabrakło z kolei Muhammeda Munira Gungena. 24-latek był w swojej karierze m.in. uczestnikiem mistrzostw świata juniorów, a także zimowej uniwersjady. W swoim dorobku posiada m.in. punkty Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup. Po raz ostatni kibicom skoków pokazał się podczas zeszłorocznych drugoligowych zmagań na igelicie w fińskim Kuopio, gdzie był 34. oraz 36.

źródło: PZN/FIS/Instagram/Twitter/skijumping.pl/skispringen-news.de