Raport ze świata kombinacji. FIS chce wprowadzić zmiany, a mistrz świata je krytykuje

14:13, 28.04.2023 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 14:13, 28.04.2023

Minął już miesiąc od zakończenia sezonu Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Dla dwuboistów to czas na odpoczynek, ale nie oznacza to, że w kombinacji zupełnie nic się nie dzieje. Federacja FIS myśli o zmianach w dyscyplinie. Niektórzy zawodnicy ogłosili zakończenie kariery.

Koniec polsko-czeskiej współpracy

Jeszcze jakiś czas temu Polski Związek Narciarski sporo obiecywał sobie po współpracy z czeską federacją. Z Czechami trenował Szczepan Kupczak, ale nie poprawił swoich wyników, a ostatecznie zakończył karierę. Przez ostatnie trzy lata trenerem skoków w czeskiej kombinacji był Robert Mateja. Były polski skoczek nie będzie już pełnił tej funkcji po słabszej dyspozycji jego podopiecznych w minionym sezonie. Więcej o pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najlepsi zawodnicy sezonu nagrodzeni

Po długim i męczącym sezonie przyszedł nie tylko czas na odpoczynek i podsumowania, ale także na nagrody. Szanowna kapituła złożona z dziennikarzy nie zaskoczyła w kwestii wyboru najlepszych zawodników sezonu. W tych kategoriach wygrali Johannes Lamparter oraz Gyda Westvold Hansen, czyli triumfatorzy klasyfikacji generalnej. Jako najlepszego trenera wybrano szkoleniowca reprezentacji Francji Alexandre Villeta. Internauci mogli wybrać odkrycie sezonu. Wśród mężczyzn Stefan Rettenegger nieznacznie pokonał Matteo Baud. U kobiet wybrana została Nathalie Armbruster, a wśród nominowanych znalazła się Joanna Kil. Pełne wyniki można znaleźć na stronie FIS.

Idzie nowe

Dnia 15 kwietnia w Zurychu odbył się kongres działaczy FIS, którzy przegłosowali kilka nowości. Wydłużone zostały dystanse na zawodów Pucharu Świata - u mężczyzn z 10 do 12,5 kilometra, a u kobiet z 5 do 7,5 kilometra. Dodatkowo podczas Letniego Grand Prix testowane będą nowe formaty - kompakt oraz sprint drużyn mieszanych. Od nowego sezonu ma się też zwiększyć liczba zawodników i zawodniczek punktujących w pucharowych zawodach - mianowicie z 30 do 40. Planowane są także prace nad wyrównaniem płac dla kobiet i mężczyzn. Więcej można przeczytać na stronie FIS.

Riiber krytykuje nowy format

W powyższym akapicie wspominany został nowy format - Kompakt. W całym sezonie mają się odbyć zaledwie trzy i cztery zawody w tej formule, ale Jarl Magnus Riiber mocno go krytykuje. Po serii skoków zamiast punktów liczyć będzie się miejsce. Każdy kolejny zawodnik ma startować na trasę 7,5-kilometrowego biegu w określonym wcześniej odstępie czasowym. Nie dziwi więc reakcja mistrza świata, który często po znakomitym skoku komfortowo startował z przewagą ponad pół minuty, a w Kompakcie będzie to zaledwie kilka sekund. Komentarz Riibera można przeczytać na norweskim portalu NRK.

Orter zakończył karierę

Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała o zakończeniu kariery przez Philippa Ortera. Austriak w poprzednim sezonie startował tylko w zawodach w 2022 roku i nie zanotował większych sukcesów. Miał także problem z wywalczeniem miejsca w kadrze. 29-letniemu zawodnikowi dziękujemy za 10 lat startów oraz za wywiad, którego udzielił nam w 2018 roku.

Jasper Good też zakończył karierę

Na zakończenie kariery zdecydował się również Jasper Good. 26-letni Amerykanin na koniec 2022 roku zajął miejsca w piątej dziesiątce zawodów Pucharu Świata. W 2018 i 2022 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich. W Pekinie razem z drużyną uplasował się na szóstej pozycji.

Mistrzostwa Norwegii bez niespodzianek

Pod koniec kwietnia w Midtstuen/Tolga odbyły się mistrzostwa Norwegii. Wśród mężczyzn na długich dystansach 5,4 oraz 10,8 kilometra triumfował Jarl Magnus Riiber. Medale zdobyli także Jens Luraas Oftebro i Espen Andersen oraz Joergen Graabak i Andreas Skoglund. Kobiety biegały na 2,7 oraz 5,4 kilometra. Dla Gydy Westvold Hansen nie było to problemem, gdyż dwukrotnie miała dużą przewagę po skoku i pewnie wygrała z Idą Marie Hagen.

Kristjan Ilves podsumował sezon

Estończyk jest jednym z kombinatorów, którzy znajdują się w stajni RedBulla. W wywiadzie ze swoim sponsorem podsumował poprzedni sezon. - Najtrudniejszym momentem był początek sezonu, a szczególnie grudzień. Nie szło mi dobrze na skoczni, a do tego zaginął sprzęt przed zawodami w Ramsau. Była to dla mnie dobra lekcja, jak wyciągnąć wnioski ze złych sytuacji - mówił Kristjan Ilves. Reprezentant Estonii zakończył zmagania miejscami na podium w Lahti. - Najbardziej motywujące były dla mnie zawody na koniec w Lahti, gdzie walczyłem z Jarlem Magnusem Riiberem o zwycięstwo. Przekonałem się, że w przyszłości można go pokonać i chcę być jeszcze najlepszym zawodnikiem - dodał estoński kombinator. Cały wywiad można przeczytać TUTAJ.

źródło: fis-ski.com/nrk.no/redbull.com