Raport ze sportów lodowych. Sporty zimowe przegrają z mundialem, wykluczenie Rosjan, mistrzyni ponownie w ciąży

Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wakacje to czas, kiedy nie myśli się zbytnio o sportach rozgrywanych na torze lodowym. Jednak sprawa wykluczenia Rosjan przez IBSF było w ostatnim czasie gorącym tematem.

 

Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

 

Bobsleje i skeleton bez Rosji

Początkowo Międzynarodowa Federacja Bobslei i Skeletonu (IBSF) wykluczyła rosyjskich sportowców. Federacja z kraju agresora zgłosiła sprawę do Trybunału Apelacyjnego, który zniósł zawieszenie. W IBSF odbyło się głosowanie, podczas którego działacze ponownie wykluczyli Rosjan. Czekamy na dalszy obrót spraw. Więcej o tym TUTAJ.

Ferriani ponownie prezydentem IBSF

Nie było niespodzianki podczas wyborów prezydenta IBSF. Głosowanie podczas kongresu w Lozannie było formalnością. Dotychczasowy przewodniczący Ivo Ferriani nie miał konkurentów i został wybrany na czwartą kadencję. Będzie ona ostatnia dla Włocha. Wybrano także wiceprezydentów. Wśród nich tym do spraw sportu został Ander Mirambell, czyli hiszpański skeletonista. Pełne wyniki wyborów.

Mistrzyni spodziewa się drugiego dziecka

Po igrzyskach w Pekinie Natalie Geisenberger jest już sześciokrotną mistrzynią olimpijską w saneczkarstwie. Niemka pochwaliła się w mediach społecznościowych tym, że spodziewa się drugiego dziecka. Wybitna saneczkarka już w 2020 roku miała przerwę, gdyż wtedy urodziła pierwszego syna, Leona Maximiliana. Geisenberger powiedziała, że w najbliższym czasie zamierza się skupić na rodzinie.

Norbert Loch dalej trenerem Niemców

Słynny niemiecki szkoleniowiec jeszcze nie jest spełniony. Pod wodzą Norberta Locha niemieccy saneczkarze odnieśli mnóstwo sukcesów, w tym zdobyli komplet złotych medali na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Loch zdecydował się pozostać z kadrą jeszcze do igrzysk w Cortinie. W kadrze zabraknie jego asystenta Georga Hackla, który przeszedł do sztabu reprezentacji Austrii oraz mistrza olimpijskiego Johannesa Ludwiga, który zakończył karierę. Przerwa czeka także Natalie Geisenberger, o czym pisaliśmy wyżej. Więcej informacji TUTAJ.

Start Pucharu Świata przełożony przez piłkę nożną

Na naszym portalu można było już przeczytać o wcześniejszych godzinach konkursów skoków narciarskich. Teraz pierwsza runda Pucharu Świata w saneczkarstwie zaplanowana na 26 i 27 listopada w Innsbrucku została odwołana. Powodem tego zamieszania są piłkarskie mistrzostwa świata, które w tym roku odbywają się w bardzo nietypowej porze roku, gdyż na przełomie listopada i grudnia. Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL) nie podała jeszcze nowej daty przełożonych zawodów, ale Puchar Świata zostanie zainaugurowany dopiero w grudniu. 

Amerykanie kończą kariery

Nadal pojawiają się informacje na temat zakończenia kariery przez kolejnych sportowców. W wieku 34 lat ze sportem pożegnała się Savannah Graybill. Amerykańska skeletonistka startowała od wielu lat w zawodach różnej rangi. Jej największymi sukcesami są brązowy medal w zawodach mieszanych na mistrzostwach świata w 2019 roku oraz piąte miejsce w zawodach Pucharu Świata w Lake Placid. Karierę zakończył także Codie Bascue. Amerykański pilot bobslejowy w 2017 roku wygrał zawody pucharowe w Lake Placid. Na igrzyskach w Pjongczangu był dziewiąty w czwórkach.

Nowa rola Jurisa Sicsa

Po tym sezonie karierę zakończyła znakomita łotewska dwójka saneczkarska Andris i Juris Sics. Pierwszy z nich już jakiś czas temu znalazł zatrudnienie w Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL). Jego brat Juris, jak podają łotewskie media, zajmie się szkoleniem w reprezentacji Włoch.

źródło: fil-luge.org, ibsf.org, sports.tvnet.lv, insidethegames.biz