Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W wakacje praktycznie mało kto myśli o saneczkarstwie czy bobslejach. Jednak chcemy przypomnieć o tych sportach, gdyż w ostatnich dwóch miesiącach pojawiły się nowe informacje na temat tych dyscyplin.

Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nowy obiekt saneczkarski w województwie łódzkim

Okazuje się, że saneczkarstwo to nie tylko górskie rejony. Chętnych do amatorskiego uprawiania tej dyscypliny nie brakuje także w województwie łódzkim. W Studziannej powstał saneczkowo-tubingowy tor igielitowy. Do budowy 50-metrowego toru posłużyła ziemia pozostała po wybudowaniu boisk piłkarskich. Górki zostały pokryte igelitem. Planowane jest stworzenie szkółek, w których ćwiczyć będą dzieci pod nadzorem profesjonalnych instruktorów saneczkarstwa naturalnego. W przyszłości obiekt ma zostać wykorzystany do zawodów na sankorolkach. Więcej można przeczytać na stronie Polskiego Związku Sportów Saneczkowych.

Zgrupowanie reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski w saneczkarstwie przygotowuje się do nowego sezonu. W dniach od 2 do 8 lipca Polacy brali udział w zgrupowaniu na torze w niemieckim Oberhofie. Byli tam dobrze znani z pucharów: Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Nikola Domowicz, Dominika Piwkowska, a także Emilia Nosal z kadry juniorów młodszych. Saneczkarze trenowali pod okiem szkoleniowca Marka Skowrońskiego oraz trenera personalnego motorycznego Nitaja Stelmacha. Więcej na stronie związku.

Znamy gospodarza mistrzostw świata w 2027 roku

Podczas kongresu FIL w Bukareszcie poznaliśmy gospodarza saneczkarskich mistrzostw świata w 2027 roku. Został nim Innsbruck, który w głosowaniu 21-12 pokonał Lake Placid. Tor w Igls będzie gościć mistrzostwa świata po raz ósmy. Co ciekawe, ostatnio czempionat odbywa się w Austrii co 10 lat – 1977, 1987, 1997, 2007 i poprzednio 2017. W 2025 roku juniorskie mistrzostwa świata rozegrano zostaną w Sankt Moritz, a dwa lata później w Winterbergu. Więcej informacji na stronie Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL).

Zintis Saicans trenerem łotewskich saneczkarzy

Reprezentacja Łotwy w ostatnich latach pokazała, że można funkcjonować i odnosić sukcesy bez głównego trenera. Po Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu postanowiono, że kadrę poprowadzi zespół szkoleniowców bez głównego. Od nowego sezonu 2023/24 dojdzie do zmian. Kadrę obejmie Zintis Saicans, który wcześniej zajmował się łotewską młodzieżą, z którą odnosił sukcesy na mistrzostwach świata i Europy oraz na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży. Więcej na stronie FIL.

Raport z kongresu FIL

Już wyżej przy okazji wyboru gospodarza mistrzostw świata w 2027 roku wspomniany został kongres Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) w Bukareszcie. Spotkanie odbyło się w dniach 17 i 18 czerwca. Początkowo gospodarzem kongresu we wrześniu poprzedniego roku miał być Lwów, ale ostatecznie ze względu na agresję Rosji na Ukrainę miejsce musiało zostać zmienione. Swoją kandydaturę zgłosił inny z “małych saneczkarskich krajów” – Rumunia. Oprócz wyboru gospodarza MŚ w 2027 zarząd przedstawił sprawozdanie ze swojej pracy, a także zaprezentowano organizatorów Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w 2024 roku w Korei Południowej oraz Igrzysk Olimpijskich 2026 Mediolan – Cortina d’Ampezzo. Więcej na stronie federacji.

Zmarł mistrz olimpijski w bobslejach

Dnia 11 czerwca zmarł znany szwajcarski bobsleista, Jean Wicki. Był pilotem czwórki, która w 1972 roku w Sapporo zdobyła złoty medal olimpijski. Wywalczył także brąz w dwójce oraz cztery lata wcześniej w Grenoble również trzecie miejsce w czwórce. Dnia 18 czerwca Jean Wicki skończyłby 90 lat. Więcej informacji można przeczytać na stronie Międzynarodowej Federacji Bobslei i Skeletonu.

źródło: fil-luge.org, ibsf.org, pzssan.pl