Raport z kombinacji. Zapowiedź i terminarz LGP, podium Jarząbka oraz treningi Szyndlara w Norwegii

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons
Głównym tematem podsumowania aktualności jest nadchodzące Letnie Grand Prix. Oprócz tego w poniższym artykule skupimy się głównie na Polakach: Kacprze Jarząbku, który zdobył podium w międzynarodowych zawodach oraz na poszukującym pracy w Norwegii Pawle Szyndlarze. Kombinacja to jednak nie tylko Polacy czy inne europejskie nacje, ale także od niedawna Tajlandia! Szczegóły w tym tekście.

Pięć konkursów w dziewięć dni
Kończą się wakacje, więc nadszedł czas na letnie zmagania w kombinacji norweskiej. Rozgrywane na przełomie sierpnia i września Letnie Grand Prix odbędzie się w kompaktowej formie (dwa weekendy z zawodami w środku tygodnia). Format ten oczywiście ma zachęcać do wzięcia udziału we wszystkich konkursach, co jest także wymagane do rywalizowania o triumf w klasyfikacji generalnej minicyklu, w przeciwieństwie do na przykład LGP w skokach narciarskich. Tegoroczny kalendarz wygląda podobnie do tego sprzed roku.
Pierwszą areną zmagań będzie Oberwiesenthal, gdzie odbędą się zawody indywidualne oraz nowy testowany format, jakim jest sprint drużynowy mieszany. W środę dwuboiści i dwuboistki przeniosą się do Oberstdorfu. Na znanym obiekcie Schattenbergschanze odbędzie się po jednym konkursie dla każdej z płci. Zakończenie LGP będzie miało miejsce w Villach w weekend 2-3 września. Sobotnie zawody będą debiutem nowego indywidualnego formatu o nazwie kompakt. W skrócie: pozycje po skokach mają określone w regulaminie różnice czasowe. Na przykład – niezależnie czy najlepszy zawodnik po skokach będzie miał 0,1 punktu przewagi czy nawet piętnaście punktów – zawsze jego przewaga nad drugim miejscem na starcie biegu wynosiła będzie sześć sekund, a nad trzecim dwanaście.
Oberwiesenthal
Sobota 26.08
12:45 seria skoków kobiet HS105
15:00 seria skoków mężczyzn HS105
18:30 bieg na nartorolkach kobiet 5km
19:00 bieg na nartorolkach mężczyzn 10km
Niedziela 27.08
10:30 seria skoków do sprintu drużynowego HS105
16:00 bieg na nartorolkach 2x6km
Oberstdorf
Środa 30.08
10:00 seria skoków kobiet HS106
19:00 seria skoków mężczyzn HS137
20:30 bieg na nartorolkach kobiet 5km
21:00 bieg na nartorolkach mężczyzn 10km
Villach
Sobota 02.09
15:55 seria skoków kobiet HS98
17:15 seria skoków mężczyzn HS98
18:30 bieg na nartorolkach kobiet 5km
19:00 bieg na nartorolkach mężczyzn 10km
Niedziela 03.09
09:25 seria skoków do kompaktu kobiet HS98
10:00 seria skoków do kompaktu mężczyzn HS98
11:30 bieg na nartorolkach kompaktu kobiet 5km
12:00 bieg na nartorolkach kompaktu mężczyzn 10km
Rozczarowująca lista startowa
Mimo starań organizatorów, letnie zmagania nie cieszą się zbytnią popularnością, co prezentuje lista startowa weekendu w Oberwiesenthal. Miejmy nadzieję, że w kolejnych zawodach będzie to wyglądało lepiej. Wśród 41 nazwisk znajdziemy tylko czterech zawodników z czołowej “20” Pucharu Świata. Duża w tym zasługa gospodarzy, których reprezentować będą m.in.: trzeci zawodnik PŚ Julian Schmid, Manuel Faisst, Johannes Rydzek i Fabian Riessle. Najwyżej notowane nieniemieckie nazwiska to: Franz-Josef Rehrl, Einar Luraas Oftebro (mniej utytułowany z braci) i Aaron Kostner. Walka o podium powinna rozgrywać się więc między Rehrlem a Niemcami.
Na starcie zabraknie Japończyków, Riibera, Geigera, głównej kadry Austriaków i Norwegów, Finów (w tym broniącego tytułu Ilki Heroli). Jest za to Andrzej Szczechowicz, który przy takiej stawce powalczyć może o punkty. Rok temu w Oberwiesenthal był w jednym z konkursów siedemnasty. Niedawno przeprowadziliśmy wywiad z Wojciechem Marusarzem o przygotowaniach Polaków do sezonu, który możecie przeczytać tutaj.
Zdecydowanie lepiej wygląda stawka kobiet. Na skoczni zobaczymy całą najlepszą trójkę Pucharu Świata: Hansen, Armbruster i Hagen. Czwarta zawodniczka klasyfikacji generalnej Annika Sieff ogłosiła pod koniec maja odejście od dyscypliny na rzecz skoków narciarskich. W Letnim Grand Prix wystartuje ku uciesze polskich kibiców Joanna Kil. Łącznie wśród zgłoszonych nazwisk znalazły się 24 pozycje.
Wielkim plusem jest natomiast angielskojęzyczna, promowana przez FIS transmisja weekendu w Oberwiesenthal. Linki do transmisji znaleźć można na FISowskich social mediach kombinacji norweskiej. Rok temu sygnał telewizyjny również był produkowany ale trafiał on tylko do lokalnej telewizji, a darmowa niemieckojęzyczna transmisja była dostępna na kanale na Youtubie owej telewizji. Nie wiadomo za to, czy w tym roku zmagania w kolejnych miejscowościach będą transmitowane, bo rok temu nie były.
Podium Polaka oraz debiut Tajlandii
W trakcie zmagań elity w Letnim Grand Prix, Oberwiesenthal gości także zmagania w Youth Cup, czyli rywalizację, jak sama nazwa wskazuje, młodych zawodników i zawodniczek. W piątek 25 sierpnia w zawodach kategorii Youth Cup II na podium uplasował się reprezentant Polski. Kacper Jarząbek przegrał tylko z Ukraińcem Oleksandrem Szowkopliasem. Pozostałe miejsca Polaków to: czwarty Mikołaj Wantulok, ósmy Szymon Dubiel, siedemnasty Jakub Cieślar, osiemnasty Piotr Nowak, dwudziesty pierwszy Mikołaj Serwatowicz. Warto zaznaczyć, że zamiast biegu na nartorolkach odbył się zwykły bieg przełajowy. Obsada nie należała do najmocniejszych, ale podium i tak jest świetnym osiągnięciem.
Jedną z ciekawostek Youth Cup stał się pierwszy start reprezentanta… Tajlandii w historii kombinacji norweskiej. Mowa o czternastoletnim Korawiku Saendee, który w 2019 roku przeprowadził się do Finlandii i zaczął uprawiać sporty zimowe. Zawodnikowi nie poszło najgorzej. Na 41 sklasyfikowanych zawodników zajął 32. miejsce.
Juniorki zainaugurowały sezon
Letnie Grand Prix w Oberwiesenthal nie jest pierwszymi zmaganiami aktualnej pory roku. Dziewiętnastego i dwudziestego dnia sierpnia miała miejsce inauguracja Alpen Cup kobiet, czyli nieoficjalnej “trzeciej ligi” dwuboju narciarskiego. Pierwszy z konkursów wygrała Niemka Ronja Loch. Drugie miejsce zajęła Słowenka Teja Pajec, a trzecia była Greta Pinzani z Włoch. Dzień później to reprezentantka Italii okazała się najlepsza. Podium uzupełniły Ronja Loch i Katharina Gruber reprezentująca Austrię. Polki nie startowały. Początek męskiej odsłony cyklu zaplanowany jest na 9-10 września w czeskim Libercu.
Szyndlar walczy dalej
Mimo faktu, że kolejny sezon z rzędu nie znalazł się w kadrze, Paweł Szyndlar nie poddaje się i w celu kontynuowania swojej kariery zmienia swoje życie. Trenowanie kombinacji norweskiej w Polsce nie jest łatwe, dlatego Paweł zdecydował się na wyjazd do Norwegii. Celem 23-latka było znalezienie odpowiedniej pracy, która pozwałaby mu opłacać koszty wyjazdów na zawody, a jednocześnie nie przeszkadzałaby ona w planie treningowym. Niestety po około miesiącu Szyndlar musiał wrócić do Polski na początku sierpnia. – W poście tłumaczącym, dlaczego wyjeżdżam do Norwegii napisałem, że będę szukał pracy, na razie bez skutków. Dlatego spróbuję jeszcze raz po wakacjach – poinformował na Instagramie.
Paweł jest aktualnie jednym z czołowych kombinatorów w Polsce. Rok temu w letnich Mistrzostwach Polski zdobył on brązowy medal, natomiast w tym roku w rozgrywanym czerwcu Orlen Cupie pochodzący z Jasienicy Roselnej zawodnik okazał się najlepszy, pokonując Miłosza Krzempka i Andrzeja Szczechowicza. Upór Pawła zasługuje na ogromny podziw i zostaje tylko życzyć powodzenia naszemu jednemu z nielicznych dwuboistów.
Kontuzja w tunelu aerodynamicznym
Pechowo rozpoczął się sierpień dla Paula Walchera. Utalentowany junior z Austrii złamał obojczyk podczas treningu w tunelu aerodynamicznym. Brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów z Whistler przeszedł operację, a teraz powoli wraca do zdrowia.
Źródło: informacja własna, Instagram, fis-ski.com
- Alpejska jesień – wrzesień #4. Niepokojący zakaz FISu, apele ekologów, Tippler urodziła dziecko - 24 września 2023
- Raport z kombinacji. Zapowiedź i terminarz LGP, podium Jarząbka oraz treningi Szyndlara w Norwegii - 26 sierpnia 2023
- Alpejskie lato – sierpień #3. Gorsze i lepsze powroty, kask Red Bulla musi ulec zmianie - 20 sierpnia 2023