Raport z kombinacji. Kalendarz na nowy sezon, Frenzel w nowej roli, roszady sztabowe

W ostatnich dniach poznaliśmy wstępny kalendarz na Puchar Świata w nowym sezonie kombinacji norweskiej. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przedstawiła także inne ciekawe decyzje.

Zmiany na nowy sezon

Już w poprzednim raporcie pisaliśmy o zapowiedziach zmian w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. Piątego maja podczas kongresu w Dubrowniku część z nich została potwierdzona. Jednak niezmienny zostanie dystans biegu mężczyzn. Nadal będzie to 10 kilometrów, a nie proponowane 12,5 kilometra. Dłużej ścigać się będą panie, gdyż w zawodach metodą Gundersena będą mogły rywalizować na 7,5 kilometra. Dystans pięciu kilometrów pozostanie w starcie masowym. Zdecydowano się także na wprowadzenie punktów dla najlepszej “40” zawodów PŚ, formatu sprintu drużyn mieszanych oraz kompaktu (bieg z góry ustalonymi różnicami po skoku ze względu na miejsce).

Kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata

Od 25 sierpnia do 3 września rozegrany zostanie cykl Letniego Grand Prix. W weekendy odbędą się dwukrotnie zmagania w Oberwiesenthal i Villach. W środę pomiędzy nimi odbędą się zawody w Oberstdorfie. Podczas cyklu przetestowane zostaną nowe formaty – sprint drużynowy oraz kompakt. Według prowizorycznego kalendarza nowy sezon Pucharu Świata rozpocznie się 24 listopada od Ruka Triple. Cztery lokalizacje nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że kombinatorzy będą startować m.in. w Ramsau, Chaux-Neuve, Schonach, Seefeld i Otepaa. Finał sezonu zaplanowany jest na 17 marca w Trondheim. Zawodników czekają trzy konkursy w formule kompakt, w tym na otwarcie sezonu. Kobiety wystartują podczas dziewięciu weekendów. Rozpoczną na początku grudnia w Lillehammer, a zakończą w marcu w Trondheim. Więcej na temat kalendarza oraz nowości w pucharze można przeczytać w naszym artykule.

Letnie Grand Prix

Puchar Świata mężczyzn

Puchar Świata kobiet

Nowy sezon bez lotów

Już od jakiegoś czasu mówi się o starcie kombinatorów na obiekcie do lotów narciarskich. Nie stanie się to w najbliższym sezonie, o czym rozmawiano w Dubrowniku. Po prostu, nie ma chętnych do organizacji zawodów. Liczymy na to, że w przyszłości Planica, Oberstdorf czy ktoś inny się na to zdecydują. Takiego zdania jest także Jarl Magnus Riiber. – Myślę, że zawody w lotach byłyby świetnym doświadczeniem. Bardzo potrzebujemy takich rzeczy. Wtedy mówiłoby się o nas więcej – powiedział Norweg dla NRK.

Lahti kandydatem do organizacji mistrzostw świata

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła kandydatów do organizacji mistrzostw świata w latach 2028 i 2029. Do czempionatu w 2029 w narciarstwie klasycznym zgłosiło się tylko Lahti. Po raz siódmy i ostatni do tej pory fiński ośrodek gościł mistrzowską imprezę w 2017 roku. Ostatnio kombinatorzy rywalizowali o medale w Planicy, a w 2025 roku mistrzostwa odbędą się w Trondheim.

Eric Frenzel w nowej roli

Nie mogło być inaczej. Eric Frenzel kilka miesięcy temu zakończył karierę, ale szybko odnalazł nową rolę w świecie kombinacji. Ostatnio niemiecka kadra rozstała się z Hermannem Weinbuchem. Frenzel dołączył do zespołu, w którym będą również Heinz Kuttin i Kai Bracht. – Kombinacja norweska była w moim życiu i nadal będzie. Aby dbać o przyszłość sportu należy, aby pracowali w nim byli sportowcy z doświadczeniem – powiedział dla FIS 34-letni utytułowany kombinator.

Rozdano medale mistrzostw Finlandii

W połowie kwietnia w Ounasvaara, Rovaniemi rozegrano mistrzostwa Finlandii. Wśród kobiet nie było niespodzianki. Pewnie triumfowała Minja Korhonen, prowadząc już pewnie po skoku. Medale zdobyły także Heta Hirvonen i Annamaija Oinas. U mężczyzn na podium stanęli zawodnicy znani z Pucharu Świata. Co ciekawe, po skoku prowadził skoczek narciarski, Eetu Nousiainen. Po biegu na finiszu Eero Hirvonen minimalnie wyprzedził Ilkkę Herolę. Trzeci ze stratą 46 sekund był Arttu Maekiaho.

Zawody kobiet

Zawody mężczyzn

Były kombinator nowym trenerem 

Austriacki Związek Narciarski ogłosił nazwisko nowego trenera kadry kobiet. Po rezygnacji Bernharda Aichera szkoleniowcem zostanie Wilhelm Denifl. Austriak po sezonie 2018/19 zakończył zawodową karierę. Na igrzyskach w Pjongczangu zdobył brązowy medal olimpijski w zawodach drużynowych. W 2003 roku również w sztafecie wywalczył złoto mistrzostw świata. Razem z Deniflem pracować będą Katerina Smutna i Lisa Eisenbeilt.

Źródło: fis-ski.com, fondoitalia.it., skiaustria.at