Raport z kombinacji. Austriacy pomogą polskiemu dwubojowi, czas na LGP i nietypowy rekord świata Riibera

W ostatnim czasie w świecie kombinacji norweskiej nie wydarzyło się wiele. Sportowcy myślą jednak już o Letnim Grand Prix, które rozpocznie się już w sierpniu.

Pomoc od Austrii

Sytuacja w polskiej kombinacji norweskiej wygląda ostatnio bardzo słabo. W głównej kadrze jest tylko Andrzej Szczechowicz, więc utalentowanych zawodników należy szukać wśród młodzieży, która albo stawia pierwsze kroki w sporcie albo trzeba ją do tego zachęcić. Polacy chcą uczyć się od najlepszych, korzystając z pomocy Austriaków. – Zmieniło się całe moje myślenie o treningu kombinacji norweskiej. Austriacy mają jeden system, który korygują, kiedy tylko zachodzi potrzeba wprowadzania zmian. Pokazali nam, jak wygląda prowadzenie zawodników od wieku juniorskiego do seniora – powiedział dla naszego portalu Wojciech Marusarz. Więcej można przeczytać w naszym artykule.

Rankingi za poprzedni sezon

W czerwcu Polski Związek Narciarski (PZN) przedstawił rankingi w naszej reprezentacji za poprzedni sezon. Wśród seniorów najwyżej sklasyfikowany został Andrzej Szczechowicz. Nasz jedynak z Pucharu Świata wyprzedził Pawła Szyndlara oraz Adama Skupienia. Oczywiście u kobiet najlepsza poprzedniej zimy była Joanna Kil. Pełny ranking na stronie PZN.

Czekamy na Letnie Grand Prix

Dobra informacja dla osób, które zdążyły się stęsknić za zawodami w kombinacji norweskiej. Już na przełomie sierpnia i września odbędą się zmagania w Letnim Grand Prix. Pierwsze zawody zostaną rozegrane 26 sierpnia w Oberwiesenthal, gdzie także dzień później odbędzie się mieszany sprint drużynowy. Dnia 30 sierpnia cykl przeniesie się do Oberstdorfu. W Villach, 2 sierpnia zostanie przetestowany format kompakt, a dzień później nastąpi finał Letniego Grand Prix. Więcej informacji na stronie FIS.

Nietypowy sukces Jarla Magnusa Riibera

Ciekawe zawody rozegrano na norweskiej platformie wiertniczej na Morzu Północnym oddalonej 294 kilometry od lądu. Był to bieg na nartorolkach na 10 okrążeniach o długości 200 metrów. Wystartowały gwiazdy kombinacji norweskiej – Jarl Magnus Riiber i Ida Marie Hagen. Rywalizacja zakończyła się wygraną jednego z najbardziej utytułowanych kombinatorów ostatnich lat, czyli Riibera, który także otrzymał miano rekordzisty świata.

Lamparter na turnieju tenisowym

Jak dobrze wiemy, Kitzbuhel to słynna arena sportów zimowych. Dlatego też rozgrywany tam turniej tenisowy przyciągnął wielu znakomitych gości z innych dyscyplin. Pod koniec turnieju na trybunach kortu centralnego Generali Open ma się pojawić również (bądź pojawił się, zależy kiedy Państwo czytają raport, bo finał zaplanowany był na sobotę na 13:00) Johannes Lamparter. Najlepszy kombinator Pucharu Świata w poprzednim sezonie ma/miał okazję kibicować swojemu rodakowi Dominicowi Thiemowi, którego finałowym rywalem jest Sebastian Baez. W czasie turnieju w Kitzbuhel oprócz Lampartera na kortach pojawili się także narciarze alpejscy: Mirjam Puchner, Alexis Pinturault, Marco Schwarz oraz zwycięzca etapu Tour de France, Felix Gall.

źródło: fis-ski.com, PZN, sport.tvp.pl, oetv.at