Raport sportów lodowych. Zakończenia karier i zmiany w sztabach trenerskich

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Minęło już trochę czasu od zakończenia zimowej rywalizacji w saneczkarstwie, bobslejach i skeletonie. Tak zwany sezon ogórkowy kojarzy się z ogłoszeniami zakończenia karier oraz zmianami w sztabach szkoleniowych.

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zamieszanie z Rosjanami

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę przez Rosję Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL) zawiesiła rosyjskich sportowców i działaczy. Po odwołaniu do Sądu Arbitrażowego decyzje FIL zostały unieważnione. Światowa federacja nie przejęła się wyrokiem sądu i postawiła na swoim, czyli wykluczeniu Rosjan. Więcej o tej złożonej sprawie można przeczytać TUTAJ .

Gala z udziałem polskich saneczkarzy

Poza sezonem polscy saneczkarze mają nieco czasu na udział w uroczystościach. W minionym tygodniu miała miejsce coroczna Gala Sportu w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu. Odbyła się ona pod hasłem “Chiński Lodowy Smok – Beijing 2022”. Uhonorowani zostali reprezentanci Polski w saneczkarstwie – Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Więcej można przeczytać na oficjalnej stronie PZSSan.

Nowa funkcja łotewskiej legendy

Słynni łotewscy saneczkarze Andris i Juris Sics zakończyli swoją karierą. Bracia przez wiele lat rywalizowali na najwyższym poziomie w saneczkarskich dwójkach. W Vancouver zdobyli srebrny medal olimpijski, a w Soczi dwa brązowe. Igrzyska w Pekinie zakończyli na piątej pozycji. Zdobyli także wiele krążków mistrzostw świata i sięgnęli po wiele sukcesów w Pucharze Świata. Jeden z braci, Andris pozostanie przy saneczkarstwie. Sics został dyrektorem technicznym przy Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) na sezon 2022/23.

Wzmocnienie austriackiego sztabu szkoleniowego

Po igrzyskach olimpijskich często dochodzi do zmian w sztabach szkoleniowych. Tak zdarzyło się w austriackim zespole saneczkarskim. Po pierwsze, nowym głównym trenerem kadry został Christian Eigentler. Dodatkowo, nowy szkoleniowiec będzie miał przydatną pomoc w swoim sztabie. Do austriackiego zespołu dołączył Georg Hackl. Legendarny niemiecki saneczkarz w latach 1992, 1994 i 1998 zdobył trzy kolejne złote medale olimpijskie. Wcześniej współpracował z Niemcami, a teraz swoim doświadczeniem będzie wspomagać Austriaków.

Nowy trener koreańskiej kadry

Nowym szkoleniowcem reprezentacji Korei Południowej w saneczkarstwie został Wolfgang Staudinger. Ostatnio Koreańczycy nie osiągali większych sukcesów, chociaż mocno przygotowywali się do igrzysk w swoim kraju. Możliwe, że przyjście Staudingera będzie przyczynkiem do sukcesów na igrzyskach w 2026 roku. Niemiec w przeszłości zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata. Prowadził także kadrę Kanady.

Oni zakończyli kariery

Po sezonie olimpijskim dość duża grupa bobsleistów zakończyła swoje kariery. Dotyczy to także zawodników ze ścisłej czołówki. Największą stratą dla bobów powinno być odejście Mariamy Jamanki. Niemiecka pilotka zdobyła złoty medal olimpijski w Pjongczangu i srebro w Pekinie. Widocznie czuje się już spełniona, jeśli zakończyła przygodę ze sportem w wieku 31 lat. Na torach nie zobaczymy już małżeństwa Maierów. Karierę zakończył austriacki pilot Benjamin Maier, dwukrotny medalista mistrzostw świata. Podobnie jest w przypadku jego żony Elisabeth, kanadyjskiej skeletonistki. Zakończenie karier ogłosiły również belgijska bobsleistka An Vannieuwenhuyse oraz Kanadyjka Karlien Sleper specjalizująca się w monobobach.

Nowy trener brytyjskich skeletonistów

Jeszcze niedawno Matthias Guggenberger startował w zawodach skeletonowych. Austriak, który w 2018 roku zakończył karierę z powodu kontuzji, poprowadzi już trzecią kadrę. Najpierw był szkoleniowcem ekip Belgii oraz Austrii, a potem prowadził Łotyszy, kontynuując współpracę z Janine Flock. Jednym z jego podopiecznych był Martins Dukurs. Teraz Guggenbergera czeka misja prowadzenia kadry Wielkiej Brytanii. Więcej można przeczytać TUTAJ .

źródło: Polski Związek Sportów Saneczkarskich, fil-luge.org, ibsf.org