Zamknij

Raport sportów lodowych. Nowe konkurencje olimpijskie, władze PZSSan wybrane i przygotowania w toku

07:02, 01.07.2022 RED
Skomentuj

Sporo dzieje się w sportach lodowych. Tam prędkość ma ogromne znaczenie, a zaproponowane przez MKOl zmiany spodobają się kobietom, które uprawiają saneczkarstwo, ale także skeleton. Miniony miesiąc w saneczkarstwie stał też pod znakiem wyborów. Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się w ostatnich tygodniach.

Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wybory w PZSSan dokonane

W dniu 25 czerwca 2022 r. w Warszawie obradowało zwyczajne Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. W Zgromadzeniu uczestniczyło 17 delegatów, przedstawicieli wszystkich okręgów i klubów saneczkowych oraz zaproszeni goście. Uprawnieni do głosowania delegaci ponownie wybrali na prezesa PZSSan przez aklamację dr Zdzisława Ingielewicza, który był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Walne Zgromadzenie Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych po rozpatrzeniu sprawozdań merytorycznych udzieliło Zarządowi Polskiego Związku Sportów Saneczkowych w składzie: Zdzisław Ingielewicz, Zofia Pocztarek, Henryk Pochłód, Zbigniew Czoch, Krzysztof Orszulik absolutorium za działalność Polskiego Związku Sportów Saneczkowych od 4 września 2021 roku do dnia 31 maja 2022 roku.

Delegaci w głosowaniu tajnym wybrali dodatkowo cztery osoby do pięcioosobowego Zarząd PZSSan na kadencję 2022 - 2026 r. spośród dziewięciu kandydatur (piątą osobą jest prezes wybrany w oddzielnym głosowaniu). Do Zarządu PZSSan zostali wybrani wg ilości otrzymanych głosów: Zbigniew Czoch , Tomasz Cieślicki, Krzysztof Orszulik i Tomasz Michałowski. Po raz pierwszy, w wyniku wcześniejszej decyzji Zarządu PZSSan kandydaci do Zarządu PZSSan przed głosowaniem prezentowali przed delegatami swoje kilkuminutowe wystąpienia z zaprezentowaniem zamierzeń, jakie chcieliby realizować w ramach swej pracy w nowo powołanym Zarządzie PZSSan.

Delegaci wybrali też skład Komisji Rewizyjnej PZSSan na lata 2022-2026. Podmioty prawne PZSSan zgłosiły 3 kandydatury wobec czego 17 delegatów przez aklamację przegłosowało, że wszyscy kandydaci wejdą w skład w/w Komisji. Ukonstytuowała się ona w składzie : Kamil Malicki - Przewodniczący, członkowie Sylwester Poniatowski i Robert Grudziński.

Prezes PZSSan dr Zdzisław Ingielewicz wraz z Sekretarzem Generalnym Januszem Taterą w podziękowaniu za 20 lat pracy na stanowisku trenera głównego kadry narodowej w saneczkarstwie na torach lodowych sztucznie mrożonych i 48 lat pracy zawodowej wręczyli Markowi Skowrońskiemu specjalne, okolicznościowe wyróżnienie.

Bez zmiany na stanowisku prezydenta FIL

Prezydentem Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) został ponownie wybrany Einars Fogelis (Łotwa). Jest dopiero trzecim prezydentem w historii Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej, która została założona w 1957 roku.

Sekretarzem generalnym został ponownie wybrany Dwight Bell (USA). Wiceprezesami FIL  zostali wybrani: Phillipp Trattner  (Austria) ds.. finansów,  Claire Del Negro z USA ds. sportu, Armin Zoeggler (Włochy) ds. technicznych, Thomas Schwab (GER) ds. marketingu, Sorin Buta ds. saneczkarstwa naturalnego.

Na dwa stanowiska asesorów w zarządzie FIL, Sorina Ticu (ROU) i Markus Prock (AUT)

Na wniosek Polskiego Związku Sportów Saneczkowych w głosowaniach tajnych do składu Sądu Arbitrażowego FIL został wybrany dr prawa Michał Kuliński, członek Rady Patronackiej PZSSan oraz do Komisji Technicznej FIL Marek Skowroński trener główny kadry narodowej seniorów na torach lodowych.

Pierwszy Memoriał im. Michała Jasnosza i Jana Błońskiego

Pamięci zmarłych Prezesów Polskiego Związku Sportów saneczkowych Michała Jasnosza i Jana Błońskiego zostały poświęcone zawody saneczkowe w Krynicy-Zdrój.

Inicjatorami I Memoriał im. Michała Jasnosza i Jana Błońskiego w saneczkarstwie na sankorolkach w dniu 4 czerwca br. byli: Lesław Poręba, Andrzej Śmierzchalski, Marek Skowroński i Barbara Rzeszut. Natomiast  organizatorami Uczniowski Klub Sportowy KTH Krynica-Zdrój i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krynicy-Zdrój. Memoriał odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Krynicy-Zdroju Piotra Ryby i Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Zawody zorganizowano na głównej promenadzie miasta  na deptaku uzdrowiskowym w Krynicy-Zdroju. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu uczestników z klubów z Małopolski, Śląska, UKS Nowin Wielkich, Słowacji i Ukrainy.

Uroczystego otwarcia Memoriału dokonał burmistrz Krynicy-Zdrój Piotr Ryba, natomiast Sekretarz Generalny PZSSan  Janusz Tatera, przybliżył zgromadzonym sylwetki i dokonania zmarłych prezesów PZSSan.

W sportowej  rywalizacji wzięli udział zawodnicy i zawodniczki, którzy wielokrotnie bronili polskich barw narodowych, ale też i ci, którzy swym zaangażowaniem i wolą walki  chcą udowodnić, że mogą w przyszłości zostać członkami kadry narodowej juniorów i juniorów młodszych a w przyszłości pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W rywalizacji wzięli udział też najmłodsi uczestnicy stawiający pierwsze kroki w saneczkarstwie. Do  Krynicy-Zdrój przyjechali zawodnicy ze Słowacji z olimpijką  Kataríną Šimoňákovą. W Memoriale wystartowali też zawodnicy specjalizujący się w saneczkarstwie na torach naturalnych pod opieką trenerek Małgorzaty Jędrzejko, Mirosławy Ogrodzkiej i wsparciu Lucyny Kabat i Marzeny Tyrkiel.

Zawodnicy i trenerzy uczestniczący w Memoriale mieli   możliwość zdobycia wiedzy z zakresu techniki startu i jazdy również w saneczkarstwie na torach naturalnych.  Zajęcia pod nazwą "Tourbus" na specjalnie przygotowanych sankorolkach przez Międzynarodową Federację Saneczkową  przeprowadziła Cristina Gotschl, trener FIL  oraz   Simon Paregger, delegat FIL. Zostali oni zaproszeni do Polski na kilka dni  przez Polski Związek Sportów Saneczkowych. W poniedziałek 6 czerwca br. w Bielsku-Białej i Pszczynie również będą przeprowadzać programowe szkolenie FIL. Krzysztof Orszulik - członek Zarządu PZSSan odpowiedzialny za saneczkarstwo na torach naturalnych  przygotowuje wraz trenerkami  w tych miastach zajęcia szkoleniowe dla zawodników oraz dla dzieci i młodzieży, którzy być może bliżej zainteresują się uprawianiem saneczkarstwa sportowego. Będą je przeprowadzać zaproszeni  goście z Międzynarodowej Federacji Saneczkowej (FIL).

Zgrupowanie w Cetniewie

Kadra narodowa juniorów młodszych w saneczkarstwie na torach lodowych sztucznie mrożonych przebywa w dniach 13 - 20 czerwca br. na zgrupowaniu szkoleniowym w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie-Cetniewie.

Do Cetniewa przyjechali zawodnicy zawodniczki : Zuzanna Pieron, Oliwia Dawidowska Michał Gancarczyk, Karol Warzybok, Cyprian Dybalski, Bartosz Dybalski i Jakub Miksiewicz. Zajęcia szkoleniowe prowadzą Przemysław Pochłód - trener główny kadry narodowej juniorów młodszych i Tomasz Koćmierowski - trener, wicedyrektor SMS w Karpaczu. Założeniem zgrupowania jest połączenie go ze zgrupowaniem kadry wojewódzkiej Dolnego Śląska z udziałem zawodników Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Grupa kadry wojewódzkiej, to zawodnicy powołani do rezerwy kadry narodowej junioròw młodszych. W sumie nad Bałtykiem trenuje 19 zawodniczek i zawodników. Specjalistyczne ćwiczenia przygotowały też trenerki kadry wojewódzkiej Marta Pochłód i Karolina Koćmierowska. Wykorzystując bardzo dobre wyposażenie infrastrukturalne ośrodka w Cetniewie, zajęcia odbywają się na stadionie lekkoatletycznym , gdzie zawodnicy doskonalą technikę startu saneczkowego z pomiarem czasu oraz międzyczasem, na plaży z wykorzystaniem przyrządów do treningu lekkiej atletyki oraz na siłowni, hali sportowej i na basenie. Oprócz realizacji programu szkoleniowego, trenerzy przeprowadzają z zawodniczkami i zawodnikami rozmowy kształtujące ich osobowość, charakter, kulturę osobistą i zachowanie.

Wypełniając zalecenia Ministerstwa Sportu i Turystyki, uczestnikom zgrupowania złożył wizytę Zbigniew Kumidor, główny specjalista ds. logistyki i kontaktów międzynarodowych PZSSan. Kadra szkoleniowa, zawodniczki i zawodnicy bardzo dobrze oceniają warunki do treningu w COS OPO w Cetniewie oraz uzyskiwane efekty szkoleniowo-pedagogiczne.

Nad Bałtykiem polscy młodzi zawodnicy sięgają myślami, by w przyszłości pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie i godnie reprezentować Polskę.

Wzmocnienie utytułowanego bobsleisty

Mistrz olimpijski w bobslejach  Francesco Friedrich wzmacnia swoją drużynę o sprintera Felixa Strauba. Poinformowała o tym niemiecka federacja BSD (Bob- und Schlittenverband für Deutschland). Felix Straub (25) zdobył złoto mistrzostw świata w 2021 roku z niemiecką sztafetą 4 x 200 metrów. Teraz w wywiadzie dla swojego macierzystego klubu w Lipsku zapowiedział, że w pełni skupi się na sporcie bobslejowym.

Na razie Felix Straub nadal trenuje w Lipsku i co tydzień spotyka się z Teamem Friedricha w Riesie na wspólnych treningach startowych. Jeden z najlepszych bobsleistów w historii - Friedrich - wierzy, że Straub może zaistnieć w drużynie. - Potrzebujemy kogoś takiego jak on, który teraz mówi, że chce walczyć o złoto olimpijskie w 2026 roku. Nie potrzebujemy nikogo, kto będzie tylko taszczył sprzęt, potrzebujemy najlepszego możliwego zespołu, aby móc ponownie wygrać w Cortinie - stwierdził Friedrich.

Christianem Baude trener w Niemczech do 2026 roku

Niemiecka federacja Bobslei i Skeletonu i główny trener Christian Baude zgodzili się przedłużyć udaną współpracę na kolejne cztery lata. BSD poinformowało o tym w komunikacie prasowym. Wraz ze swoim sztabem trenerskim Baude będzie towarzyszył zawodnikom skeletonu w drodze na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Mediolanie-Cortinie 2026.

W pierwszym sezonie Baude`a jako trenera narodowego, Christopher Grotheer i Tina Hermann zostali mistrzami świata w Altenbergu w 2021 roku. W zimie olimpijskiej 2021/22 Grotheer i kolega z drużyny Axel Jungk zdobyli złoto i srebro na zimowych igrzyskach w Pekinie, a Hannah Neise została niespodziewaną mistrzynią olimpijską. Dla Niemiec były to pierwsze w historii medale olimpijskie w skeletonie mężczyzn i pierwsze złoto olimpijskie dla niemieckiej zawodniczki w skeletonie.

Oprócz swojej faktycznej pracy jako trener kadry Pucharu Świata, Christian Baude chce zająć się powiększeniem kadry trenerskiej. - W ciągu najbliższych czterech lat będziemy starali się wyszkolić byłych sportowców na trenerów i zintegrować ich z naszym systemem. Mamy już dobre i obiecujące rozmowy z dwoma lub trzema osobami - powiedział Baude w wywiadzie dla BSD.

Nowością jest projekt, w którym zawodnicy z innych sportów są wprowadzani do skeletonu i integrowani.  - W obecnej sytuacji mamy już dwie do trzech obiecujących zawodniczek - powiedział Baude.

MKOl zatwiedził zmiany w programie olimpijskim

Zarząd Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) uchwalił program igrzysk na 2026 rok. W Mediolanie-Cortinie pojawi się nowa konkurencja w skeletonie. Teraz walka o medale będzie możliwa także w zawidach mieszanych. Na zmianach w programie skorzystają też kobiety w saneczkarstwie, które wreszcie będą mogły rywalizować w dwójkach.

Źródło: Komunikaty prasowe PZSSan /

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%