Raport biegowy. Kolejny medalista olimpijski za Putinem, świetne wieści od Kalli i śmierć byłej biegaczki

Bysprinten, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, chociaż aura za oknami na to nie wskazuje. Wakacje trwają w najlepsze, a w świecie biegów narciarskich dzieje się ciekawie, szczęśliwie i… skandalicznie. O tym w naszym raporcie.

Bysprinten, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Kalla została mamą

A dzisiejszy raport ze świata biegów narciarskich zaczynamy od bardzo dobrych wieści ze Szwecji. Charlotte Kalla, która zakończyła karierę przed rokiem, została mamą. W sobotę 15 lipca 2023 roku była biegaczka narciarska urodziła syna. 

“Witamy na świecie” – pisze Kalla na Instagramie. “15.07.2023: skradłeś nam serca. Rodzina ma się dobrze i tak bardzo cię kochamy!” – dodała dwukrotna indywidualna mistrzyni olimpijska.

Żałoba w świecie narciarstwa biegowego

Olimpijka z Oslo 1952 Josette Baisse zmarła w wieku 98 lat. Swoje setne urodziny obchodziłby w 2024 roku, ale los chciał, aby jego życie zakończyło się 13 lipca tego roku.

Jak wspomina gazeta „Le Dauphiné Libéré”, pochodząca z Lyonu Josette Baisse ukończyła studia jako mistrzyni Francji w 1951 roku i po odwieszeniu nart pracowała jako fizjoterapeutka. Wraz z mężem Robym otworzyła centrum narciarstwa biegowego w Bois du Bouchet.

Rosyjska “Duma” szykuje się do zmiany przepisów

W Rosji wciąż trwa popłoch. Najeźdźcy na Ukrainę nie potrafią pogodzić się z blokadą rywalizacji w sportach zimowych dla ich reprezentantów. Niektórzy z nich coraz częściej pragną zmieniać obywatelstwo. To władzom się nie podoba, dlatego myślą nad nowymi przepisami. 

Duma Państwowa przygotowuje projekt ustawy o odszkodowaniach, gdy sportowiec zmienia obywatelstwo.

„Jeżeli sportowiec, który jest lub był kandydatem do narodowej drużyny sportowej Rosji, jest zarejestrowany (zgłoszony) przez federację sportową obcego państwa i (lub) inną zagraniczną organizację sportową do udziału w zawodach międzynarodowych, taki zawodnik jest zobowiązany do zapłacenia odszkodowania dla organizacji rosyjskiej, która przeprowadziła jego szkolenie sportowe, w wysokości wydatków poniesionych na jego szkolenie”- czytamy w tekście.

Kolejny medalista olimpijski wspiera Putina

Biegacz narciarski Aleksander Legkow nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina “najlepszym”. Mistrz olimpijski z Soczi 2014 marzy o tym, by Rosjanie znów z flagą i hymnem rywalizowali w międzynarodowych zawodach.

„Miałem szczęście pobiec na domowych igrzyskach olimpijskich, wygrać królewski dystans, kiedy nagrody były wręczane podczas zamknięcia igrzysk w obecności naszego prezydenta. To smutne, że jestem ostatnim sportowcem, który widział flagę i słyszał rosyjski hymn podczas ceremonii wręczenia nagród. Po Soczi Rosjanie rywalizowali na igrzyskach bez flagi. Mam nadzieję, że wkrótce do tego wróci, marzę, aby nasi sportowcy do tego wrócili” – powiedział Legkow agencji TASS.

„Czy Putin kocha biathlon? Myślę, że Putin kocha biathlon, podobnie jak hokej, tenis i łyżwiarstwo figurowe, jest prezydentem, który wiele robi dla sportowców w Rosji. Zawsze powtarzam: w żadnym kraju na świecie sportowcy nie otrzymują takiego wsparcia jak my. Najlepszy jest Putin. Wspiera sportowców i sport, a my musimy go wspierać – dodał.

Wielki pojedynek na dystansach

Calle Halfvarsson rzuci się nadchodzącej zimy w wir długodystansowych rywalizacji. Tam ponownie spotka swojego rywala sprzed lat. Chodzi oczywiście o króla biegów narciarskich Pettera Northuga. Szwed w sezonie bez ważnej imprezy typu mistrzostwa świata czy igrzyska, skupić ma się na skupia się tej zimy na Vasaloppet. Northug właśnie startuje w tego typu rywalizacji.

Ekspert od biegów narciarskich Torgeir Bjoern uważa, że ​​Vasaloppet będzie jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu. A fakt, że można będzie zobaczyć pojedynek między Northugiem i Halfvarssonem, czyni to wszystko wyjątkowym.

– Przez cały czas toczyła się między nimi wojna na słowa, która spowodowała wzrost zainteresowania narciarstwem biegowym. Petter odpalał przez długi czas, a Calle odpowiadał. Są dobrymi przyjaciółmi, ale zaciekłymi konkurentami na szlaku – przypomniał Bjoern.

Źródło: Expressen.se / Nettavisien.no / Sports.ru /

 

Mateusz Król
Obserwuj