PZN powołał jednoosobowe kadry narodowe w narciarstwie alpejskim i skicrossie na sezon 2018/2019

fot. Alicja Kosman / PZN

fot. Alicja Kosman / PZN

Narciarstwo alpejskie i skicross to dyscypliny narciarskie, które mają ze sobą wiele wspólnego. W polskim wydaniu dodatkową wspólną cechą będzie fakt, że w obu tych dyscyplinach PZN postanowił powołać do życia na sezon 2018/2019 jednoosobowe kadry narodowe kobiet. Na specjalne wsparcie ze strony polskiego związku będzie mogła liczyć nasza najlepsza alpejka Maryna Gąsienica-Daniel oraz zawodniczka skicrossu Karolina Riemen Żerebecka. Dla alpejczyków zostaną też stworzone kadry młodzieżowe i juniorskie. 

Pomimo że ogłoszone zostały już kadry narodowe w dyscyplinach spod parasola Polskiego Związku Narciarskiego, to niewiadomych wciąż jest wiele. W przypadku narciarstwa alpejskiego na razie pewne jest to, że utworzona została osobna kadra narodowa A kobiet dla Maryny Gąsienicy-Daniel, która dowodzona będzie przez jej trenera Marcina Orłowskiego. Wprawdzie w poprzednim sezonie Maryna była oficjalnie w kadrze narodowej MIX wraz z młodszymi zawodniczkami, ale faktycznie i tak trenowała cały czas osobno ze osobistym trenerem. Do kadry Maryny przypisani będą też asystent trenera głównego oraz fizjoterapeuta, ale obecnie na tych stanowiskach jest vacat.

Nie oznacza to jednak, że na Marynie Gąsienicy-Daniel wszystko się kończy. Zostaną również utworzone kadry młodzieżowe kobiet i mężczyzn. Trenerką główną kadry kobiecej będzie prawdopodobnie Włoszka Elena Valt, która została zatrudniona przez PZN w poprzednim roku i pracowała z młodszymi zawodniczkami kadry MIX. Jednak rozmowy z Valt jeszcze trwają i do czasu ich zakończenia szczegółowe informacje dotyczące obsady kadry nie będą znane. Planuje się jednak, że kadra ta będzie liczyć cztery zawodniczki.

Mężczyźni pozostaną bez kadry A, ale dostaną kadrę młodzieżową, mającą składać się z trzech zawodników. Wygląda na to, że po wielu latach współpracy z PZN ze stanowiskiem trenera polskich alpejczyków żegna się Vlado Kovar. Kto zastąpi Czecha w tej roli? PZN informuje, że trwają rozmowy z Austriakiem Christianem Leitnerem. W ostatnich sezonach Leitnerowi nie udało się nigdzie zagrzać na dłużej miejsca. Po 5-letniej przygodzie z kadrą Japonii tylko przez 2 sezony pracował z Hiszpanami, a przez poprzedni sezon zajmował się kadrą fińskich slalomistów.

Co więcej, obok kadry narodowej A kobiet i kadr młodzieżowych istnieć będą również 6-osobowe kadry juniorów i juniorek, o których również na razie brak szczegółowych informacji. Plan szkoleniowy i skład personalny są dopiero w fazie przygotowań. Z komunikatu PZN dowiadujemy się również:

Wszystkie Kadry Narodowe w narciarstwie alpejskim finansowane będą z trzech źródeł. Po pierwsze ze środków FRKF MSiT lub z budżetu MSiT, ze środków sponsora dedykowanego dla narciarstwa alpejskiego (obecnie Tauron Sprzedaż – zakładamy kontynuację umowy) oraz ze środków sponsorów indywidualnych.

Jedynaczką w kadrze narodowej w skicrossie będzie wciąż Karolina Riemen Żerebecka, która po kontuzjach będzie próbowała wrócić do światowej czołówki zawodniczek skicrossu. Trenerem głównym kadry będzie Przemysław Buczyński, a trenerem współpracującym mąż  Karoliny – Tomasz Żerebecki. Jest jeszcze vacat na stanowisku fizjoterapeuty, które zostanie obsadzone później.

Źródło: pzn.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.