Pucharowe wspomnienia: Kuusamo

fot. Jkpromo.com/ Patrick Forsblom

fot. Jkpromo.com/ Patrick Forsblom
fot. Jkpromo.com/ Patrick Forsblom

W najbliższy weekend w Kuusamo rozpocznie się nowy sezon w skokach narciarskich. W związku z tym warto przypomnieć sobie szczególne wydarzenia, które miały miejsce podczas zawodów odbywających się na Rukatunturi. Czym w tym roku zaskoczy nas Kuusamo?

1. Upadek Thomasa Morgensterna – PŚ 2003/2004 

Młody, wówczas siedemnastoletni austriacki skoczek w swoim drugim sezonie w PŚ miał dramatyczny upadek. Włodzimierz Szaranowicz podczas relacji tak komentował przypadek Thomasa– fatalna sprawa, to świadczy o tym, że jednak ten konkurs jest strasznie ryzykowny, od lat nie było takiego upadku w skokach, niestety na kręgosłup, najgorszy z możliwych upadków. Austriak nie poddał się i w tym samym sezonie w pierwszym konkursie po powrocie zajął drugie miejsce.

2. Początek fińskiej dominacji – PŚ 2004/2005

Janne Ahonen w Kuusamo zapoczątkował swoją serię jedenastu zwycięskich konkursów z pierwszych dwunastu w sezonie. Z czego cztery i sześć triumfów miały miejsce z rzędu – passę wygranych przerwał jedynie Adam Małysz w czeskim Harrachovie. W Finlandii, Ahonen wyprzedził zawodników zajmujących drugie miejsca na podium łącznie o 63, 3 pkt.- odpowiednio Alexandra Herr’a o 43, 2 pkt. a dzień później Thomasa Morgensterna o 20, 1 pkt.

3. Kuusamo a inauguracja Pucharu Świata

Zawody w Kuusamo zaczęły inaugurować rywalizację wśród skoczków narciarskich dopiero od sezonu 2002/2003.

Kuusamo w ostatnich sezonach nie rozpoczynało pucharowej rywalizacji. Takimi przykładami są m.in. ostatnie cztery edycje Pucharu Świata gdzie zawodnicy rywalizowali w norweskim Lillehammer bądź niemieckim Klingenthal.

4. Kuusamo a kwestia polska

W Kuusamo nigdy nie triumfował polski zawodnik. Adam Małysz na Rukatunturi trzykrotnie zajmował drugie miejsce, natomiast Kamil Stoch jeszcze nigdy nie stał na podium podczas zawodów w Kuusamo. Czy podczas tego weekendu uda się przełamać negatywną passę?

5. Zaskakujące rezultaty

W Kuusamo w ostatnich latach jest utożsamiane z przerywanymi konkursami bądź zmiennymi warunkami. Podczas zawodów na Rukatunturi miały miejsce także zaskakujące rezultaty – takie jak miejsce na podium Pascala Bodmera w PŚ 2009/2010 Było to jego jedyne podium w całej karierze. Kolejną ciekawostką jest fakt, że podczas tego samego konkursu swoje ostatnie zwycięstwo w karierze odniósł Bjorn Einar Romoren. Szczególne były także zawody w sezonie 2006/2007 gdzie triumfował Arttu Lappi, dla którego był to jedyny triumf i miejsce na podium PŚ podczas zawodniczej kariery. W pierwszej dziesiątce tego konkursu znaleźli się m.in. Guido Landert, Christian Ulmer, Kalle Keituri czy Lauri Hakola.

Czym tym razem zaskoczy nas Kuusamo? A jakie Wy macie wspomnienia – dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj

1 thought on “Pucharowe wspomnienia: Kuusamo

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.