Pucharowe wspomnienia: Klingenthal

klingenthal_vogtland_podium

W najbliższy weekend Puchar Świata w skokach narciarskich odbędzie się w niemieckim Klingenthal.  Czego możemy spodziewać się po zawodach na Vogtland Arena?

1.Debiut Klingenthal w Pucharze Świata – 1986/1987

Pierwsze zawody w tym mieście odbyły się już w sezonie 1986/1987 (18 stycznia 1986 roku).Wówczas zwycięstwo odniósł Matti Nykanen przed Primozem Ulagą. W tych zawodach nie byłoby nic niezwykłego gdyby nie fakt, że mieszkańcy Klingenthal na kolejną pucharową rywalizację w skokach narciarskich czekali ponad 21 lat. Najlepsi skoczkowie świata pojawili się w Niemczech dopiero w dniu 7 lutego 2007 roku.  Kolejną ciekawostką jest fakt, że zawody na Vogtland Arena w tamtym sezonie – 2006/2007 nie były pierwotnie uwzględnione w pucharowym kalendarzu.

2.Rekord skoczni – PŚ 2010/2011

Aktualnym rekordzistą na Vogtland Arena jest Michael Uhrmann, który osiągnął skok na odległość 146.5m. Warto podkreślić fakt, iż taki wynik nie dał Niemcowi nawet miejsca w pierwszej dziesiątce. Uhrmann kompletnie zepsuł drugi skok –osiągając jedynie 115 m, co wystarczyło zaledwie na 13 miejsce.

3.Krzysztof Biegun – PŚ 2013/2014

20 letni wówczas Biegun odniósł sensacyjny triumf w jednoseryjnym konkursie. Warunki były wietrzne i trudne, co nie zmienia faktu, że Polak został posiadaczem żółtej koszulki przeznaczonej dla lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

4.Zawody drużynowe

W Niemczech odbyły się trzy takie konkursy.  Najbardziej utytułowanym zespołem są Niemcy, którzy dwukrotnie z rzędu zajmowali najwyższe miejsce na podium. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że nasi zachodni sąsiedzi w każdym konkursie drużynowym potrafi znaleźć się na podium. Co ciekawe Austria nigdy nie triumfowała zespołowo na Vogtland Arena.

5. Najczęstsi triumfatorzy

Gregor Schlierenzauer jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w Klingenthal. – dwukrotnie triumfując na niemieckim obiekcie. Ponadto jest rekordzistą pod względem miejsc na podium w tych zawodach – dokonywał takiej sztuki czterokrotnie. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Simon Amman, – który na podium znajdował się trzykrotnie. Za każdym razem Szwajcar zajmował inne miejsce – raz odniósł zwycięstwo by ponadto znaleźć się również na drugim i trzecim miejscu.

6.Polacy w Klingenthal

Polscy kibice z Klingenthal posiadają bardzo dobre wspomnienia. Na skoczni Vogtland Arena Adam Małysz dwukrotnie stawał na podium – zajmując drugie i trzecie miejsce. Kamil Stoch na Vogtland Arena odniósł swoje wówczas drugie zwycięstwo w karierze – miało ono miejsce w sezonie 2010/2011. Czy tym razem któryś z Biało – Czerwonych odniesie triumf w Klingenthal?

Źródło: Informacje własne

 

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.