Puchar Świata w biegach narciarskich 2017/2018 w liczbach

fot: visitfiemme.it

fot: visitfiemme.it

Miniony sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich przyniósł wiele emocji. Zapraszamy na liczbowe podsumowanie zimowych zmagań biegaczy i biegaczek!

1 – Numerem jeden Pucharu Świata w tym sezonie okazali się reprezentanci Norwegii: Heidi Weng i Johannes Hoesflot Klaebo. To właśnie oni sięgnęli po Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej.

2 – Tylko dwie reprezentantki Polski punktowały w minionym sezonie Pucharu Świata. Były to Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec.

3 – Maiken Caspersen Falla po raz trzeci z rzędu triumfowała w klasyfikacji sprinterskiej.

4 – Po raz czwarty w karierze Dario Cologna triumfował w prestiżowym cyklu Tour de Ski. Szwajcar wyrównał tym samym osiągnięcie Justyny Kowalczyk, która wygrywała jednak tę imprezę cztery razy z rzędu.

5 – Pięciu biegaczy i pięć biegaczek przekroczyło w minionym sezonie granicę tysiąca punktów.

6 – Szósty raz w karierze Finał Pucharu Świata wygrała Marit Bjoergen. Nikt nie ma na swoim koncie tylu triumfów w minicyklu kończącym sezon.

7 – To najwyższe miejsce, które wywalczyła reprezentantka Polski w Pucharze Świata (Justyna Kowalczyk w sprincie stylem klasycznym w Lillehammer)

8 – Tyle złotych medali olimpijskich ma w swoim dorobku Marit Bjoergen. Norweżka w Pjongczangu wywalczyła dwa krążki z najcenniejszego kruszcu i stała się najbardziej utytułowaną zimową olimpijką w historii.

9 – W minionym sezonie rozegrano dziewiątą edycję Finału Pucharu Świata w biegach narciarskich. Po raz siódmy odbyła się ona w Szwecji.

11 – Jedenaście zwycięstw odniósł w minionym sezonie Norweg Johannes Hoesflot Klaebo.

12 – Tyle biegaczek wygrywało zawody Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. W tym gronie znalazło się pięć Norweżek, trzy Szwedki, dwie Amerykanki, Finka i Szwajcarka.

21 – Tyle lat ma Johannes Hoesflot Klaebo, który w Pjongczangu został najmłodszym w historii mistrzem olimpijskim w biegach narciarskich.

27 – Miniony sezon liczył dwadzieścia siedem startów indywiudalnych. Początkowo miało być 28 biegów, ale z powodu złych warunków atmosferycznych odwołano jeden z etapów Tour de Ski.

34 – Tyle „oczek” w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za sezon 2017/2018 zgromadził Maciej Staręga. Polak uplasował się na 90. miejscu

39 – Sezon 2017/2018 był 39. edycją Pucharu Świata kobiet (37. oficjalną). Panie rozpoczęły swoje zmagania na przełomie lat 1978/1979. Rok później zawody jednak się nie odbywały.

40 – Czterdziestu punktów zabrakło Jessice Diggins do zdobycia Kryształowej Kuli. Amerkanka przegrała tę rywalizację z Norweżką Heidi Weng.

45 – Sezon 2017/2018 był 45. edycją Pucharu Świata mężczyzn (37. oficjalną). Panowie rozpoczęli swoje zmagania na przełomie lat 1973/1974.

50 – Z taką liczbą zwycięstw zakończyła swoją karierę w Pucharze Świata Justyna Kowalczyk. Polka nie pojawi się już w zawodach najwyższej rangi, więc nie poprawi tego dorobku.

54 – Na tym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uplasowała się Justyna Kowalczyk. To najgorsza lokata Polki na zakończenie zmagań od sezonu 2004/2005.

62 – Zaledwie 62 punkty dzieliły Heidi Weng (triumfatorkę Pucharu Świata) od trzeciej w klasyfikacji generalnej Ingvild Flugstad Oestberg.

108 – biegaczek wywalczyło punkty w zakończonym niedawno sezonie. W tym gronie znalazły się m.in. reprezentantki Białorusi, Kazachstanu czy Kanady.

114 – Aż sto czternaście zwycięstw ma na swoim koncie Marit Bjoergen. Norweżka w minionym sezonie wygrała cztery razy.

119 – Tyle punktów dzieliło Johannesa Hoesflota Klaebo i Dario Colognę w klasyfikacji generalnej. Lepszy okazał się oczywiście młody Norweg.

155 – biegaczy zdobyło punkty w minionym sezonie Pucharu Świata.

319 – Tyle startów w Pucharze Świata ma na swoim koncie Justyna Kowalczyk. Polka nie poprawi jednak tej statystyki, bowiem podczas Mistrzostw Polski ogłosiła, że nie zamierza już startować w zawodach najwyższej rangi.

1409 – Tyle punktów wystarczyło Johannesowi Klaebo do wywalczenia Kryształowej Kuli.

5316 – Taką liczbę punktów zgromadzili w minionym sezonie biegacze z Norwegii, którzy triumfowali w Pucharze Narodów.

5515 – Norweżki były nieco lepsze od swoich rodaków. Biegaczki z Kraju Fiordów zakończyły sezon z dorobkiem 5515 „oczek” w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.