Puchar Dzieci Mackenzie Investments Whistler Cup, Lauren Koper jedyną reprezentantką Polski

19:19, 17.04.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 14:53, 21.01.2018

Mackenzie Investments Whistler Cup to przedostatnia w tym sezonie impreza z cyklu FIS Children Cup - zawodów przeznaczonych dla młodych zawodników uprawiających narciarstwo alpejskie. Alpejczycy rywalizowali w kanadyjskim Whistler w dniach 13-16. kwietnia w trzech konkurencjach: supergigancie, slalomie gigancie i slalomie, slalomie równoległym i zawodach drużynowych. Polskę reprezentowała Lauren Koper w kategorii U14.

Pierwszego dnia odbyły się zawody w supergigancie dla zawodników do lat 16 (roczniki 2001-2002). Najlepszy wśród chłopców był Norweg Fredrik Willumsen Haug. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Raphael Lessard, a trzecie kolejny reprezentant Kanady Nathan Romanin. W zmaganiach dziewcząt zwyciężyła Szwajcarka Selina Egloff. Na podium znalazły się też dwie Norweżki: Ine Haugland na drugim stopniu i Malin Sofie Sund na trzecim.

Wyniki super G dziewcząt U16

Wyniki super G chłopców U16

Drugiego dnia zmagań zawodnicy z kategorii U16 rywalizowali w slalomie gigancie. Wśród dziewcząt ponownie triumfowała Selina Egloff. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Aline Höpli, natomiast na trzecim sklasyfikowano Kanadyjkę Torę Hoshizaki. Szwajcarskim zwycięstwem zakończył się także gigant chłopców. Pierwsze miejsce wywalczył Callum Cant. Na drugim miejscu uplasował się Chilijczyk Diego Holscher, a na trzecim Norweg Andreas Amdahl. Chłopcy z grupy U14 brali udział w zmaganiach w slalomie równoległym. W finałowym wyścigu Japończyk Shuto Ichimura pokonał reprezentanta Kanady - Taylora Nellisa, natomiast w wyścigu o 3. miejsce, w którym zmierzyli się dwaj Kanadyjczycy, Hemming Sola wygrał z Cameronem Sewardem. Dziewczęta do lat 14 rywalizowały w zwykłym slalomie. Zwycięstwo odniosła Sofia Lehmann z Argentyny, na drugim miejscu znalazła się Węgierka Noa Szollos, a na trzecim Kanadyjka Tessa Foote. Polskę w tych zawodach reprezentowała Lauren Koper, wychowująca się w Ameryce Północnej. Lauren zajęła w slalomie 16. miejsce.

Wyniki giganta dziewcząt U16

Wyniki giganta chłopców U16

Wyniki slalomu dziewcząt U14

Wyniki slalomu równoległego chłopców U14

W kolejnym dniu starsi alpejczycy przystąpili to zawodów w slalomie. Zawody dziewcząt po raz trzeci wygrała Selina Egloff. Drugie miejsce zajęła Kanadyjka Cassidy Gray, a trzecie rodaczka Egloff - Aline Höpli, która była też w czołowej trójce gigancistek. W slalomie, podobnie jak w gigancie, Szwajcarzy mogli cieszyć się z podwójnego zwycięstwa, bo slalom chłopców do lat 16 zwyciężył Patrick Von Siebenthal. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Norweg Andreas Amdahl, a na trzecim Henry Haeydon z Australii. Dziewczyny z grupy U14 rywalizowały w slalomie równoległym. W finale tych zawodów spotkały się Australijka Penelope Hughes i Kanadyjka Kaila Lafreniere. W pojedynku tym zwyciężyła Hughes. W wyścigu o 3. miejsce walczyły ze sobą dwie zawodniczki o imieniu Noa: Węgierka Noa Szollos i Kanadyjka Noa Rogers. Lepsza w tym starciu była zawodniczka z Węgier. Chłopcy do lat 14 ścigali się w slalomie gigancie. Drugi triumf w Whistler Cup - po zwycięstwie w slalomie równoległym - odniósł Shuto Ichimura. Miejsce drugie zajął Australijczyk James Huon, a trzecie Serb Aleksa Tomović.

Wyniki slalomu dziewcząt U16

Wyniki slalomu chłopców U16

Wyniki giganta chłopców U14

Wyniki slalomu równoległego dziewcząt U14

Na zakończenie imprezy, w ostatnim dniu odbyły się m.in. zawody dziewcząt do lat 14 w slalomie gigancie i chłopców z tej grupy wiekowej w slalomie. Wśród dziewcząt najlepsza była Noa Szollos, która po drugim i trzecim miejscu w końcu zdołała wywalczyć zwycięstwo. Na drugim miejscu uplasowała się Tessa Foote, a na trzecim Anna Large (Kanada). Lauren Koper nie ukończyła pierwszego przejazdu. W zmaganiach chłopców najlepszy wynik uzyskał Heming Sola. Drugi był Aleksa Tomović, a trzeci Yudai Kanazawa z Japonii. Dla zawodników z kategorii U16 zorganizowano zawody drużynowe odbywające się w formule slalomu równoległego z 4 wyścigami w każdym "meczu". Pierwsze miejsce zajęli Kanadyjczycy, drugie Norwegowie, a trzecie reprezentanci Szwajcarii.