PŚ Willingen: Geiger wygrywa konkurs! Stoch drugi

Właśnie zakończył się pierwszy konkurs indywidualny podczas weekendu w Willingen. Dzisiejsze zawody wygrał Karl Geiger, który skoczył 142 m oraz 150,5 m. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch zajął drugie miejsce. Całe zawody rozgrywane były z wiatrem wiejącym z tyłu skoczni, jednak nie utrudniał on w oddawaniu dalekich skoków.

Pierwszym z Polaków, który oddał swój był Maciej Kot. Skokiem na odległość 125 metrów, niestety nie znalazł się w serii finałowej. Tego powiedzieć nie możemy o Stefanie Huli (137,5 m) utrzymał się dłuższy czas na pierwszym miejscu.

Czterokrotny Mistrz Olimpijski – Simon Amman, który chyba przypomniał sobie lata swojej świetności i skokiem 138,5 metra zapewnił sobie kolejne punkty w Pucharze Świata. Na pozycji lidera zmienił go Richard Freitag, którego wiatr poniósł aż na odległość 144 metrów.

Pierwsza seria przyniosła również kolejne dobre skoki. Wśród tych zawodników znalazł się regularnie punktujący Anti Aalto (136 m).  Szwajcar Kilian Peier wylądował na odległość 132,5 metrów, i tym samym zapewnił sobie pewny awans w drugiej serii. Dobrym skokiem popisał się również Mistrz Olimpijski z Pjongchang – Andreas Wellinger (134,5 m). Wiodącą postacią w pierwszej serii był również Klimov, który skoczył 138,5 metrów. Na słabą dyspozycję nie mogą narzekać reprezentanci gospodarzy, Richarda Freitaga na pozycji lidera zmienił Karl Geiger. Błąd po wyjściu z progu popełnił zwycięzca kwalifikacji – Markus Eisenbichler. Skokiem na 125,5 metra nie zagwarantował sobie miejsca do drugiej serii.

Zwycięzca z Predazzo – Dawid Kubacki zrównał się odległością z Richardem Freitagiem, a skokiem na 144 metr zapewnił sobie miejsce w czołowej dziesiątce. Piotr Żyła skoczył 142 metry. Zwycięzca serii próbnej Kamil Stoch, poszybował na odległość 144,5 metrów, co spowodowało, że był liderem po pierwszej serii konkursowej. Lider klasyfikacji generalnej zrównał się z odległością z Kamil Stochem (144,5 m), ale znalazł się na drugim miejscu ze stratą trzech punktów do liderującego Polaka.

Do drugiej serii zakwalifikowała się czwórka Polaków: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła oraz Stefan Hula.

Po pierwszej serii konkursowej w klasyfikacji Willingen Five przewodził Ryoyu Kobayashi, drugi ze stratą 1,3 punktu był Piotr Żyła. Tuż za podium znalazł się Kamil Stoch (-7,6 pkt), Dawid Kubacki plasuje się obecnie na siódmym miejscu (-20,4 pkt). 19 oraz dwudziesty jest Jakub Wolny (-48 pkt) i Stefan Hula (-48,1 pkt).

Wyniki 1 serii

Mocnym akcentem drugą serie zaczął Halvor Egner Granerud (144 m) oraz Phillipp Aschenwald (145,5 m).

Stefan Hula, najgorszy z naszych zawodników po pierwszej serii, w swoim drugim skoku osiągnął odległość 126 metrów. Bardzo długim skokiem w drugiej serii popisał się Killian Peier, który skoczył na odległość 145,5 metrów. Tym samym zmienił na pozycji lidera Stefana Krafta (134,5 m ; 139 m). Mimo to Austriak dalej będzie jednym z kandydatów do złota Mistrzostw Świata, które będą rozgrywane w Seefeld.

Drugi świetny skok oddał Klimov (143,5 m), tym samym Rosjanin ukończył po raz kolejny zawody w czołowej dziesiątce. Prognozy i obawy mediów o to, że konkursy miałby się nie odbyć na ten moment się nie sprawdzają, o czym świadczyć może płynne rozgrywanie zawodów. Niuanse decydowały o walce o pozycję lidera Freitaga (140 m) z Klimovem, ale ostatecznie to Niemiec wygrał ten mały pojedynek.

Świetny skok na miejsce czwarte w dzisiejszym konkursie oddał Piotr Żyła (141,5 m), po raz drugi przekroczył barierę 140 metrów. Oczywiście skok mógłby być o wiele dalszy gdyby nie błąd popełniony na progu przez Polaka. Dawid Kubacki skoczył tyle samo co Piotr Żyła, ale ostatecznie Kubackiemu nie udało się wyprzedzić Wiślanina.

Najdalszym skokiem w całym konkursie popisał się Karl Geiger (150,5 m), który jako jedyny w dzisiejszym konkursie przekroczył granicę 150 metrów. Tak daleki skok spowodowany był wiatrem wiejącym pod narty. Ryoyu Kobayashi w swojej drugiej próbie skoczył 143 metrów. Kamil Stoch w swojej drugiej próbie skoczył równie daleko (144,5 m), jednak brakło 4 punktów aby wyprzedzić Niemca. Trzecie miejsce zajął  Ryoyu Kobayashi.

Nowym liderem Willingen Five został został Karl Geiger, na miejscu drugim plasuje się Ryoyu Kobayashi (-1,9 pkt), a podium zamyka Piotr (-6,4 pkt) Żyła. Tuż za Żyłą jest Kamil Stoch (-10,1 pkt). W czołowej dziesiątce znalazł się jeszcze Dawid Kubacki (-28,6 pkt). 21 jest Stefan Hula (-77,5 pkt), 32 Jakub Wolny (-203,4 pkt), 41 natomiast Maciej Kot (-249,2 pkt).

Wyniki Konkursu

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.