PŚ w Zakopanem. To może być historyczna niedziela Stocha. Dwa rekordy przed nim (lista startowa)

To może być piękna niedziela ze skokami narciarskimi! Już dzisiaj w Zakopanem odbędzie się konkurs indywidualny, który może przynieść historyczne rezultaty. Kamil Stoch ma bowiem szansę na pobicie dwóch rekordów, należących do prawdziwych legend tej dyscypliny.

W sobotę odbył się konkurs drużynowy, który wygrali Austriacy przed Polakami i Norwegami. To właśnie skoczkowie z tych krajów należą do głównych faworytów niedzielnej rywalizacji indywidualnej. Należy tu wymienić, między innymi, Daniela Hubera i Michaela Hayboecka, którzy wczoraj poprowadzili do triumfu swoją drużynę. Z Polaków szczególnie groźni powinni być Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Andrzej Stękała. Tym razem nie zobaczymy na starcie Piotra Żyły, który w piątek został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon. Z pewnością tanio skóry nie sprzedadzą Norwegowie, na czele z Mariusem Lindvikiem. Problemy z osiągnięciem dobrego wyniku może za to mieć Halvor Egner Granerud. Lider Pucharu Świata jak na razie nie oddał na Wielkiej Krokwi ani jednego dobrego skoku. Jest to spowodowane bardzo słabymi prędkościami najazdowymi Norwega. Z pozostałych nacji z pewnością trzeba uważać na rekordzistę skoczni, Japończyka Yukiyę Sato, który w piątek wygrał wszystkie 3 serie oraz zawsze groźnego Niemca Markusa Eisenbichlera.

Po raz pierwszy zawody Pucharu  Świata zawitały do Zakopanego już w 1980 roku. Od tamtej pory odbyło się 41 konkursów indywidualnych. Najwięcej zwycięstw na koncie mają Kamil Stoch i Gregor Schlierenzauer, którzy wygrywali po 5 razy. Polak stanie zatem przed szansą na zostanie samodzielnym liderem tej klasyfikacji. To nie jedyny rekord, jaki może dzisiaj pobić Stoch. Jeśli trzykrotny mistrz olimpijski zajmie 1 miejsce, będzie to wygrana numer 40 w jego karierze. Kamil wyprzedziłby w ten sposób Adama Małysza i zajmowałby 3 miejsce w klasyfikacji wszech czasów, za Schlierenzauerem i Nykanenem.

Na starcie zobaczymy 6 Polaków. Oprócz wspomnianych wcześniej Stocha, Kubackiego i Stękały, reprezentować nas będą także Klemens Murańka, Jakub Wolny i Paweł Wąsek. W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Granerud, który ma 264 punkty przewagi nad Markusem Eisenbichlerem i 326 nad Kamilem Stochem. Rok temu zwycięstwo odniósł Stoch przed Stefanem Kraftem i Dawidem Kubackim. To wszystko zapowiada nam dzisiaj ogromne emocje na Wielkiej Krokwi!

W rywalizacji nie powinna przeszkadzać pogoda. Według prognoz wiatr nie będzie przekraczać 1 m/s. Skoczkowie powinni przygotować się za to na duże mrozy. Początek konkursu o godzinie 16:00. O 15:00 powinna rozpocząć się seria próbna. Transmisję z zawodów przeprowadzą TVP1, TVP Sport i Eurosport.

Lista startowa

Źródło: informacja własna