PŚ w Zakopanem. Rozpoczynamy weekend na Wielkiej Krokwi. Dziś kwalifikacje (lista startowa)

Puchar Świata w skokach narciarskich przenosi się do Zakopanego. Przed nami trzy dni zmagań na Wielkiej Krokwi, czyli legendarnym obiekcie polskiego sportu. Na piątek zaplanowano rozegranie treningów i kwalifikacji. Organizatorzy obawiają się mocnego wiatru, który ma towarzyszyć zawodnikom przez cały weekend.

Piękna historia

Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem to dla polskich kibiców zawsze wydarzenie szczególne. Gorąca atmosfera na trybunach Wielkiej Krokwi niejednokrotnie niosła naszych skoczków na najwyższy stopień podium. Tak było aż 5 razy w przypadku Kamila Stocha, który współdzieli rekord wygranych w Zakopanem z Austriakiem, Gregorem Schlierenzauerem. Czterokrotnie triumfował tu Adam Małysz, a po razie zwyciężali także Piotr Fijas i Stanisław Bobak. Na szczyt podium wskoczyła również polska drużyna w 2018 roku. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach nasi skoczkowie nawiążą do tych sukcesów.

Rywale w pogoni za Kubackim

Przed tegorocznymi zmaganiami na Wielkiej Krokwi mamy powody do optymizmu. W wielkiej formie znajduje się lider PŚ, Dawid Kubacki. W Zakopanem ma on szansę stanąć na podium w 9 konkursie z rzędu. Przeszkodzić mu w tym spróbują jego najmocniejsi rywale, Anze Lanisek oraz Halvor Egner Graneud. Norweg we wspaniałym stylu zwyciężył przed tygodniem w Turnieju Czterech Skoczni, ale Wielka Krokiew sprawiała mu w ostatnich latach wiele problemów. Jego dyspozycja będzie zatem lekką zagadką. Groźny będzie z pewnością Stefan Kraft, który bardzo lubi zakopiański obiekt. Austriak stawał tu na podium 4 razy, w tym dwukrotnie na jego najwyższym stopniu.

Niepokój o Stocha

My jednak liczymy na to, że świetne skoki zaprezentują Piotr Żyła i Kamil Stoch. Żyła od początku sezonu nie wypadł jeszcze z czołowej dziesiątki i w klasyfikacji generalnej zajmuje pewne 5 miejsce. Z kolei Stoch świetnie zaprezentował się w niedawnym TCS, a jego forma jest wyraźnie coraz wyższa. Obu tych zawodników stać na walkę o zwycięstwo. W przypadku Stocha lekki niepokój kibiców budzą jedynie doniesienia o chorobie, która przytrafiła mu się w ostatnich dniach. Mamy jednak nadzieję, że naszemu mistrzowi uda się wrócić do optymalnej dyspozycji przed zawodami. W piątek na Wielkiej Krokwi odbędą się treningi (16:00) i kwalifikacje (18:00). Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową, a na niedzielę konkurs indywidualny.

Lista startowa

Źródło: informacja własna