PŚ w Zakopanem. Na co stać polskich skoczków na Wielkiej Krokwi? Dziś konkurs indywidualny (lista startowa)

Pierwszy z dwóch konkursów w Zakopanem, zaplanowanych w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, zakończył się triumfem reprezentacji Słowenii. Na Wielkiej Krokwi (HS140) w niedzielę, zawodnicy rywalizować będą w zawodach indywidualnych, poprzedzonych kwalifikacjami. Choć zabraknie kilku czołowych nazwisk, czy Biało-Czerwoni będą w stanie włączyć się do walki o najwyższe lokaty?

Sobotnia rywalizacja drużynowa przebiegała pod dyktando reprezentantów Słowenii, którzy swoimi powtarzalnie dobrymi skokami utrzymali prowadzenie z półmetku zawodów i ostatecznie wyprzedzili o 67 pkt podopiecznych Stefana Horngachera. Polacy, w składzie: P. Żyła, S. Hula, J. Wolny oraz P. Wąsek zakończyli zmagania na Wielkiej Krokwi na miejscu szóstym.

Indywidualnie najlepszy okazał się zawodnik zwycięskiej nacji, Peter Prevc. W nieoficjalnej klasyfikacji tuż za nim uplasowali się Norweg, Marius Lindvik oraz wicelider Pucharu Świata, Karl Geiger.

Bilet do Pekinu

Konkurs indywidualny w Zakopanem jest ostatnim sprawdzianem, a zarazem szansą dla zawodników, których bilet na zimowe igrzyska olimpijskie nie jest jeszcze pewny. Do 17.01 szkoleniowcy mają czas, aby ogłosić składy kadr.

We wczorajszej rywalizacji drużynowej w polskim zespole bardzo dobrze zaprezentował się 22- letni Paweł Wąsek. Wszystko wskazuje na to, że po dobrej dyspozycji od początku sezonu, a także występie w Zakopanem (14. nota indywidualnie) nazwisko reprezentanta klubu WSS Wisła znajdzie się na liście zawodników, którzy wystartują w Pekinie.

Kontuzjowany Kamil Stoch zdaje się być na coraz lepszej ścieżce ku powrotowi do skakania. Dawid Kubacki, którego nieobecność podczas weekendu w Zakopanem spowodowana jest pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa, również ma gwarantowane miejsce w olimpijskiej piątce. Kto, oprócz Piotra Żyły, dołączy jeszcze do zespołu Michala Doleżala i otrzyma szansę występu na najważniejszej imprezie sezonu?

Warunki pogodowe

Z powodu silnych podmuchów wiatru piątkowa runda treningowa została odwołana, a kwalifikacje przeniesiono na niedzielę. Według raportów pogodowych wiatr na obiekcie im. Stanisława Marusarza podczas konkursu indywidualnego osiągać ma do 2 m/s- słabiej niż w trakcie przerwanych serii, a zarazem mocniej niż podczas wczorajszej rywalizacji drużynowej.

Na liście startowej zawodnicy z 18 państw. Wśród skoczków, którzy przyjechali do Zakopanego i których planowo mieliśmy oglądać już podczas piątkowych kwalifikacji, zabraknie niemieckiego skoczka. Więcej o sytuacji Andreasa Wellingera pisaliśmy tutaj. Przed polską publicznością zaprezentuje się jedenastu Biało-Czerwonych.

Konkurs indywidualny, ostatni w ramach Pucharu Świata w Zakopanem, zaplanowano na godzinę 16:00. Poprzedzą go kwalifikacje o 14:30.

Źródło: informacja własna