PŚ w Zakopanem. Dziś kwalifikacje na Wielkiej Krokwi (lista startowa)

fot. J. Jędrasiak

Przed nami trzydniowa rywalizacja skoczków na Wielkiej Krokwi. Weekendowe konkursy – drużynowy i indywidualny – poprzedzą piątkowe treningi i kwalifikacje. Na starcie pojawi się 57 skoczków, w tym siedmiu reprezentantów Polski, którzy w najbliższych dniach mogą wmieszać się do walki o czołowe lokaty.

fot. J. Jędrasiak

Od dzisiaj areną rywalizacji najlepszych skoczków na świecie będzie dobrze znana większości kibiców zakopiańska Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Punkt konstrukcyjny skoczni jest usytuowany na 125 metrze, a jej rozmiar piętnaście metrów dalej. Od zeszłego roku rekord obiektu wynosi 147 metrów. Tyle podczas konkursu drużynowego w 2020 roku uzyskał Yukiya Sato, który jest też letnim rekordzistą skoczni (145 m).

W zeszłym roku konkurs drużynowy na Wielkiej Krokwi okazał się szczęśliwy dla reprezentacji Niemiec. Podopieczni Stefana Horngachera zwyciężyli przed Norwegami i Słoweńcami. Po dwóch latach niepowodzeń w Zakopanem w konkursie indywidualnym triumfował Kamil Stoch, a pucharowe podium uzupełnili Stefan Kraft i Dawid Kubacki. W tym roku na skoczni nie obejrzymy Austriaka, który zrezygnował ze startów w ten weekend. Polacy są natomiast jednymi z kandydatów do walki o czołowe lokaty. Poza nimi faworytami są również Halvor Egner Granerud (nr 57), Markus Eisenbichler (nr 56) czy Marius Lindvik (nr 49).

Na starcie dzisiejszych kwalifikacji stanie siedmiu reprezentantów Polski. Będą to plasujący się pierwszej dziesiątce Pucharu Świata Kamil Stoch (nr 55), Dawid Kubacki (nr 54) i Piotr Żyła (nr 53). Poza nimi na skoczni zobaczymy Klemensa Murańkę z numerem 25, Pawła Wąska (nr 26), Jakuba Wolnego (nr 27) oraz Andrzeja Stękałę (nr 44).

Początek pierwszego z dwóch treningu jest zaplanowany na godzinę 15:45. O 18:00 mają się natomiast rozpocząć kwalifikacje. Początkowo skoczkom może towarzyszyć wiatr osiągający do 3 m/s, jednak w porze kwalifikacji nie powinien on przekraczać 1 m/s. Podczas treningów na belce startowej pojawi się 57 zawodników, jednak podczas kwalifikacji będzie ich 56. Podczas ostatniej z dzisiejszych rund na starcie zabraknie Francesco Cecona, który nie posiada prawa startu w Pucharze Świata.

Lista startowa

Źródło: informacja własna