PŚ w Zakopanem. Czy pogoda pozwoli rozegrać konkurs indywidualny? Kubacki czeka na wygraną (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

Rywalizacja w Zakopanem trwa najlepsze. Po sobotnim konkursie drużynowym, w którym górą była ekipa Austrii, już w niedzielę skoczkowie zmierzą się w zmaganiach indywidualnych. Jednym z głównych faworytów do zwycięstwa na Wielkiej Krokwi jest Dawid Kubacki. Oprócz rywali szyki może pokrzyżować mu także pogoda.

fot. M. Rudzińska

Solidna drużynówka

Za nami pierwszy konkurs drużynowy w tym sezonie. Na zakopiańskiej ziemi tryumfowała ekipa austriacka. Minimalnie za nią uplasowali się Polacy. Drużyna startująca w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Dawid Kubacki straciła do zwycięzców zaledwie punkt. Podium zmagań – ze stratą 6,1 punktu do Polaków – zamknęli Niemcy. Indywidualnie najwyższą notę w konkursie uzyskał Halvor Egner Granerud (308,6 pkt). Najlepiej z Polaków spisał się z kolei lider klasyfikacji Pucharu Świata, Dawid Kubacki. Do Norwega stracił on 2,6 punktu, co stanowiło drugi wynik sobotniej rywalizacji.

Czas na zwycięstwo?

Nie ulega wątpliwości, że 32-letni nowotarżanin będzie jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w niedzielnym konkursie indywidualnym. Warto jednak odnotować fakt, że w rozgrywanych na skoczni imienia Stanisława Marusarza zawodach Pucharu Świata Kubacki zaledwie raz stanął na podium. Miało to miejsce 26 stycznia 2020 roku. Wówczas to aktualnie najlepszy polski skoczek narciarski uplasował się na trzeciej pozycji.

Znacznie częściej na pucharowym podium w Zakopanem stawał Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski sztuki tej dokonał bowiem aż sześciokrotnie (pięć zwycięstw i trzecia lokata). Jeszcze więcej, bo osiem razy w czołowej trójce zmagania na Wielkiej Krokwi kończył Adam Małysz (cztery tryumfy oraz po dwa drugie i trzecie miejsca). Na podium zakopiańskich zawodów stawali również: Stanisław Bobak, Piotr Fijas oraz Andrzej Stękała.

Groźni przeciwnicy

W gronie 50 zawodników, którzy wywalczyli prawo startu w niedzielnych zawodach, są przedstawiciele 12 państw. Polskę reprezentować będzie 6 skoczków, a mianowicie: Jan Habdas, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i ten, któremu spośród Biało-Czerwonych daje się największe szanse na tryumf, Dawid Kubacki.

O pierwsze indywidualne zwycięstwo w Zakopanem z pewnością nie będzie jednak Kubackiemu łatwo. Szyki postarają mu się bowiem pokrzyżować między innymi: wyżej wspomniany Granerud, Anze Lanisek ze Słowenii czy zwycięzca piątkowych kwalifikacji, Daniel Tschofenig z Austrii.

Oprócz wskazanych rywali szans na odegranie nowotarżaninowi „Mazurka Dąbrowskiego” mogą pozbawić także niekorzystne warunki atmosferyczne. Choć sobotni konkurs udało się rozegrać bez przeszkód, to jednak prognozy na niedzielę są znacznie bardziej pesymistyczne. Przewiduje się, iż skoczkom towarzyszyć może dosyć silny wiatr. Dodatkowo, mogą także pojawić się niewielkie opady. Mamy jednak nadzieję, że ostatecznie zmagania dojdą do skutku i zostaną rozegrane w sprawiedliwy sposób.

Początek niedzielnego konkursu indywidualnego zaplanowano na godzinę 16:00. O godzinie 15:00 ma natomiast rozpocząć się seria próbna.

Lista startowa konkursu indywidualnego

Źródło: informacja własna