PŚ w Zakopanem. Ani Kubacki, ani Granerud. Młody Austriak najlepszy w kwalifikacjach

Austriak Daniel Tschofenig został nieoczekiwanym zwycięzcą kwalifikacji do niedzielnego konkursu na Wielkiej Krokwi. Drugie miejsce zajął lider Pucharu Świata Dawid Kubacki, a trzecie Anze Lanisek. 

Screen – TVP Sport

Pierwszy dzień rywalizacji w Zakopanem za nami. W kwalifikacjach na Wielkiej Krokwi zawodnicy skakali z trzech różnych belek, a wiatr wiał, mówiąc kolokwialnie, jak chciał. Jedni zawodnicy skakali z podmuchami w plecy z prędkością ponad 1 m/s, inni mogli skorzystać z delikatnych podmuchów wiatru pod narty.

Najlepiej w zmieniających się warunkach poradził sobie Daniel Tschofenig. 20-latek z Austrii przy 7 punktach dodanych za wiatr uzyskał odległość 138,5 metra i wygrał kwalifikacje. Tuż po ich zakończeniu mistrz świata juniorów w rozmowie z przedstawicielem mediów FIS przyznał, że to dla niego niemały sukces.

Kubacki tym razem drugi

Przy gorszych warunkach i belce ustawionej o trzy stopnie niżej skakał drugi Dawid Kubacki. Polski lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata skoczył jednak 9,5 metra bliżej od Daniela i stracił do niego 3,9 punktu. 2,8 pkt do Dawida stracił z kolei trzeci Anze Lanisek po próbie na 126 metr. Czwarte miejsce zajął Andreas Wellinger (odległość jego skoku: 135,5 metra), piąte Stefan Kraft (134 m), a szóste Peter Prevc (137,5 m). Siódmy był Manuel Fettner, ósmy Lovro Kos, dziewiąty Timi Zajc, dziesiąty zaś Karl Geiger.

Dopiero na jedenastej lokacie uplasował się świeżo upieczony triumfator Turnieju Czterech Skoczni Halvor Egner Granerud. Norweg skaczący z tego samego rozbiegu co Kubacki i Lanisek, wylądował na 123 metrze. Poza czołową dziesiątką znaleźli się również pozostali reprezentanci Polski. Piętnasty był Kamil Stoch, a szesnasty Aleksander Zniszczoł. Co ciekawe – Kamil skoczył o osiem metrów bliżej od Aleksandra. Dalej zostali sklasyfikowani 32 Paweł Wąsek i 34 Jan Habdas.

Wyniki kwalifikacji

Źródło: informacja własna

Obserwuj