PŚ w Wiśle: Polska wygrywa pierwszy konkurs drużynowy w sezonie!

fot. Anna Felska

fot. Anna Felska

Polska drużyna wygrała sobotni konkurs drużynowy w Wiśle. Biało-czerwoni spisali się tym samym jeszcze lepiej niż rok temu, kiedy to zajęli drugie miejsce na inaugurację. Na drugiej pozycji znaleźli się Niemcy, a podium uzupełnili Austriacy. Do drugiej serii nie awansowała reprezentacja Norwegii.

W sobotnie popołudnie został rozegrany pierwszy konkurs drużynowy w sezonie Pucharu Świata 2018/2019. Polska, w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch, wyszła na prowadzenie w zawodach w Wiśle już po pierwszej próbie Żyły  na odległość 126 metrów. Świetnie spisał się Jakub Wolny, który w przeszłości tylko raz znalazł się w składzie polskiej drużyny – w 2016 roku. Jego próbę zmierzono na odległość 128 m. Bardzo dobry skok oddał także najlepszy z biało-czerwonych w kwalifikacjach Kubacki (127 m). Jako ostatni z Polaków skakał Kamil Stoch, którego dyspozycja była dużą niewiadomą. 31-letni zawodnik bardzo słabo spisał się w piątkowych kwalifikacjach, a i w serii próbnej przed drużynówką skoczył zdecydowanie poniżej możliwości. W konkursie jednak pokazał klasę, skacząc na odległość 126,5 m. Biało-czerwoni byli liderami po pierwszej serii.

Druga seria rozpoczęła się od jedynego skoku w konkursie powyżej 130 m Piotra Żyły (130,5 m). Jakub Wolny oddał drugi bardzo dobry skok (125,5 m i nota tylko o 0,1 pkt słabsza od tej z pierwszej części konkursu). Skaczący jako trzeci Dawid Kubacki trafił na fatalne warunki, które uniemożliwiły mu doskoczenie nawet do punktu K – uzyskał na odległość 114,5 m. Po siedmiu próbach Polacy stracili prowadzenie na rzecz reprezentacji Niemiec. W ostatniej serii jednak trzykrotny mistrz olimpijski oddał świetny skok (129 m) i uzyskał najlepsze noty za styl (4×18,5 pkt). Richard Freitag, który mierzył się z Polakiem, nie dał rady pokonać zawodnika z Zębu. Ostatecznie kadra biało-czerwonych triumfowała w konkursie drużynowym. Drugie miejsce zajęła drużyna niemiecka (+11,1 pkt). Na trzeciej lokacie uplasowała się reprezentacja Austrii, która straciła do Polaków 54,6 pkt, lecz nad czwartą Japonią uzyskała jeszcze większą przewagę – ponad 55 punktów.

Dobry występ zaliczyła kadra szwajcarska, która była piąta. W serii finałowej skakali również Rosjanie (6. lokata), Słoweńcy (7.) oraz Czesi (8.). Do drugiej części konkursu nie awansowali zwycięzcy Pucharu Narodów poprzedniego sezonu Norwegowie, którzy skakali poniżej oczekiwań. Nie to jednak spowodowało, że nie zobaczyliśmy zawodników ze Skandynawii. Robert Johansson został zdyskwalifikowani i tym samym kadra norweska utraciła jakiekolwiek szanse na awans – zajęła dziesiątą pozycję.

Reprezentacja biało-czerwonych tylko dzisiaj zyskała 400 punktów nad Norwegią w klasyfikacji Pucharu Narodów. Niemcy zdobyli dziś 350, a Austriacy 300 pkt. Jutro odbędzie się pierwszy w sezonie konkurs indywidualny, w którym punkty zawodników również będą liczone do zestawienia państw.

Wyniki konkursu drużynowego w Wiśle

Źródło: Informacja własna

Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.