PŚ w Wiśle. Kubacki poza zasięgiem. Polak liderem klasyfikacji

17:47, 05.11.2022 Agnieszka Bartmańska Aktualizacja: 18:47, 05.11.2022

Dawid Kubacki zwyciężył w inauguracyjnym konkursie na skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Skoki na odległość 130,5 m oraz 132,5 m zapewniły Polakowi jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2022/2023. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud. Trzeci był Stefan Kraft.

Wystartowała 44. edycja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Choć początkowo zawody otwierające zimową rywalizację stanęły pod znakiem niepewnych warunków pogodowych, ostatecznie organizatorom udało się przeprowadzić obie serie konkursowe.

Mistrz Świata z Seefeld przypieczętował triumfem formę, jaką prezentował od początku przyjazdu do Wisły. Zmienne warunki atmosferyczne w pierwszej serii zawodów nie przeszkodziły Dawidowi Kubackiemu w osiągnięciu 130,5 m odległości i tym samym, objęciu prowadzenia na półmetku rywalizacji. Faworyt premierowego konkursu przewodził z przewagą 3 pkt nad Halvorem Egnerem Granerudem oraz 6,3 pkt. nad Stefanem Kraftem.

Polak liderem klasyfikacji

Ostatecznie, czołowa trójka z pierwszej rundy pozostała bez zmian. W finale beskidzkich zmagań Polak dołożył do swojej noty 132,5 m skok i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jest to jego 6. w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Drugą lokatę wywalczył Norweg Halvor Egner Granerud (133,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął doświadczony reprezentant Austrii Stefan Kraft (133,5 m).

Miejscem poza TOP3 musiał zadowolić się Manuel Fettner. W pierwszej dziesiątce zawodów znalazło się jeszcze dwóch Biało-Czerwonych: 5. Piotr Żyła oraz 10. Kamil Stoch. Szóstą pozycję zajął kolejny z Austriaków, Daniel Tschofenig. Siódmy był zdobywca Kryształowej Kuli za poprzedni sezon, Ryoyu Kobayashi. Japończyk znacznie poprawił swój wynik względem pierwszej oddanej próby w konkursie. Philipp Aschenwald uzyskał miejsce ósme, a za nim sklasyfikowany został Johann Andre Forfang.

Piętnastą lokatą zakończył wiślańską inaugurację Paweł Wąsek (121 m). Dwudziesty trzeci był Tomasz Pilch (120 m), a dwudzieste siódme miejsce osiągnął Stefan Hula (113 m).

Okazja do rewanżu już jutro. Drugi konkurs indywidualny mężczyzn zaplanowano na godzinę 16:00. W żółtym plastronie lidera wystąpi reprezentant Polski, Dawid Kubacki.