PŚ w Wiśle. Czy pogoda pozwoli na konkurs indywidualny? Kto najlepszy? (lista startowa)

Fot. M. Król

Weekend Pucharu Świata w beskidzkiej miejscowości trwa w najlepsze. Przed nami ostatni dzień rywalizacji na obiekcie im. Adama Małysza, konkurs indywidualny, do którego przystąpi pięćdziesięciu skoczków z jedenastu nacji. Sobotnie warunki pogodowe omal nie stanęły na drodze ku przeprowadzeniu dwuseryjnych zawodów, czy dzisiaj można liczyć na optymistyczniejszy prognostyk?

Fot. M. Król

Silne podmuchy wiatru i opady śniegu uniemożliwiły przeprowadzenie serii próbnej przed rywalizacją drużynową w Wiśle. Pierwsza seria konkursowa stanęła pod znakiem zapytania, jednak ostatecznie zawodnicy otrzymali zielone światło i mimo loteryjnych warunków obie rundy doszły do skutku, a reprezentacja Austrii sięgnęła po zwycięstwo.

Wiatr w roli głównej

Warunki pogodowe nie ułatwiają pracy organizatorom Pucharu Świata. Sprawdziły się przewidywania meteorologów co do sobotnich zawodów, zgodnie z którymi wiatr miał osiągać średnią prędkość do 7 m/s. Według licznych prognostyków, w porze niedzielnego konkursu podmuchy mają być jednak słabsze, średnio do 5 m/s.

Hoerl, Geiger, a może Kraft?

Jan Hoerl triumfował podczas piątkowych kwalifikacji do konkursu indywidualnego. Podopieczny Andreasa Widhoelzla świętował również zwycięstwo drużynowe, oddając skoki na odległość 134,5 m oraz 121,5 m, co w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej plasowałoby go na piątej pozycji. Reprezentacyjny kolega, Stefan Kraft, zająłby w tym samym zestawieniu pierwsze miejsce. Trzykrotny mistrz świata po nieudanym rozpoczęciu sezonu notuje formę zwyżkową- podium w Niżnym Tagile, czwarte i siódme miejsce w Ruce, najwyższa nota punktowa we wczorajszym konkursie drużynowym. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Karl Geiger, z pewnością podejmie próbę, aby żółty plastron jak najdłużej pozostał w jego rękach. Druga lokata w kwalifikacjach i miejsce w konkursie drużynowym sygnalizują, że stabilny formą Niemiec włączy się do rywalizacji o najwyższe laury.

Jedenastu Polaków na liście startowej

Sztuka awansu powiodła się jedenastu reprezentantom Polski. Z pierwszym numerem startowym debiutujący Jan Habdas, 2. Tomasz Pilch, 3. Paweł Wąsek, 4. Stefan Hula, 5. Klemens Murańka, 7. Aleksander Zniszczoł, 10. Andrzej Stękała, 13. Jakub Wolny, 21. Dawid Kubacki, 24. Piotr Żyła, oraz 39. Kamil Stoch, który w piątkowych kwalifikacjach znalazł się w czołowej dziesiątce.

W drużynówce tuż za podium, czy indywidualnie powalczą o czołową lokatę przed polską publicznością?

Pełna lista startowa

Początek serii próbnej o 15:00. Konkurs indywidualny zaplanowano na godzinę 16:00.

Źródło: informacja własna