PŚ w Wiśle. Czas na niedzielne rewanże. Kto wyjedzie z Polski z plastronem lidera? (listy startowe)

09:05, 06.11.2022 Agnieszka Bartmańska

Sezon 2022/2023 w skokach narciarskich został oficjalnie zainaugurowany. Pierwszą liderką klasyfikacji generalnej została Norweżka Silje Opseth. Wśród panów prym z kolei wiedzie reprezentant Polski, Dawid Kubacki. Czy zwycięzcy premierowego konkursu na obiekcie im. Adama Małysza wyjadą z Wisły z żółtym plastronem?

Ailura, CC BY-SA 3.0 AT, CC BY-SA 3.0 AT, via Wikimedia Commons; fot. Tomasz Markowski

Karuzela Pucharu Świata rozkręciła się na dobre, choć już jutro przyjdzie jej zwolnić na niemal trzy tygodnie. Kolejne zawody zaplanowane są bowiem dopiero na 26 listopada w fińskiej Ruce. Za nim to jednak nastąpi w Beskidach czeka nas sporo emocji. Niedzielne konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn, wraz z poprzedzającymi je kwalifikacjami ostatecznie rozstrzygną, kto nowy sezon rozpoczął w najlepszym stylu.

Dwunasta edycja Pucharu Świata kobiet z Silje Opseth na czele

Sobotnie zmagania na skoczni im. Adama Małysza rozpoczęły się konkursem kobiet. Próbami na odległość 123 m oraz 127 m wywalczyła sobie w nim zwycięstwo Silje Opseth. Norweżka pokonała tym samym drugą Maritę Kramer oraz trzecią Evę Pinkelnig.

Pierwsze rozstrzygnięcia w sezonie okazały się niezbyt pomyślne dla reprezentantek Polski, które nie awansowały do rundy finałowej. Zarówno Nicole Konderla, jak i Kinga Rajda uzyskały taką samą, 93,5- metrową odległość. Przełożyło się to odpowiednio na ich trzydziestą czwartą i trzydziestą szóstą pozycję.

Lista startowa kwalifikacji kobiet

Czterdziesta czwarta edycja Pucharu Świata mężczyzn zdominowana przez Dawida Kubackiego

Pierwsze zawody świeżo zainaugurowanego sezonu padły łupem Dawida Kubackiego. Stawiany w gronie faworytów zawodnik potwierdził swoją wysoką formę lądując na 130,5 m oraz 132,5 m. Z ponad pięciopunktową stratą do reprezentanta Polski, drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud. Trzeci był Stefan Kraft.

Wysokie lokaty w czołowej dziesiątce uzyskało jeszcze dwóch Biało-Czerwonych: piąty Piotr Żyła oraz dziesiąty Kamil Stoch, który po pierwszym ze skoków zaliczył niebezpieczny incydent z wiązaniem w narcie.

Lista startowa kwalifikacji mężczyzn

Czas na niedzielne rewanże.

Konkurs indywidualny kobiet zaplanowano na 12:00. Poprzedzą go kwalifikacje o godzinie 11:00. Panowie na belce startowej zasiądą cztery godziny później. Start zawodów w harmonogramie to 16:00, a zmagania o awans do tej rywalizacji rozpoczną się o 14:30.