PŚ w Winterbergu: Niemieckie podia na inaugurację, Polacy w "10"

14:51, 26.11.2016 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 18:21, 26.11.2016

Dzisiejsze zawody w Winterbergu zostały totalnie zdominowane przez Niemców. W jedynkach wygrała Natalie Geisenberger, a w dwójkach triumfowali Toni Eggert i Sascha Benecken. 10. miejsce zajęli Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski.

Pierwszy start i miejsce w czołowej dziesiątce napawa optymizmem. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski pojechali bardzo dobrze w drugim ślizgu i awansowali z 13. na 10. lokatę. To oprócz 7. miejsce w tamtym sezonie w Soczi najlepszy ich start w karierze. Polska dwójka uzyskała łączny wynik 1:26.882. Wojciech Chmielewski przyznał dla naszego portalu, że nie spodziewali się oni aż tak dobrego wyniku. Miejmy nadzieję, że powodów do zaskoczeń będzie jeszcze więcej.

Podobnie jak wśród kobiet w rywalizacji dwójek karty rozdawali saneczkarze z Niemiec. Jednak zawsze znajdzie się w niemieckiej ekipie ktoś niezadowolony. W pierwszym przejeździe Tobias Wendl i Tobias Artl mieli niewielką stratę do prowadzących Toniego Eggerta i Saschy Beneckena. Jednak drugi ślizg mistrzom świata kompletnie nie wyszedł i zwycięzcy klasyfikacji generalnej ubiegłego sezonu spadli aż na 3. lokatę. Duet Eggert/Benecken pewnie obronił prowadzenie i zostali pierwszymi liderami Pucharu Świata. Dwie doświadczone dwójki rozdzielili młodzi Robin Geueke i David Gamm.

Zawiedli trzeci w tamtym sezonie Peter Penz i Georg Fischler, który bardzo dużo stracili w pierwszym ślizgu i ostatecznie zakończyli zawody na 16. lokacie.

Wyniki dwójek

Zawody kobiet przebiegały pod dyktando Niemek. Wygrała z łącznym czasem 1:50.724 Natalie Geisenberger. Druga była ze stratą ponad 4 dziesiątych części sekundy Tatjana Huffner, a trzecie miejsce zajęła Dajana Eitberger. W drugim ślizgu rezultatem 55.323 zwyciężczyni zmagań w Winterbergu ustanowiła nowy rekord toru. Reprezentantki Niemiec obroniły swoje miejsca zajmowane po pierwszym przejeździe. Świetny drugi ślizg miała Tatiana Iwanowa, Rosjanka awansowała z 10. aż na 5. miejsce.

Na czwartej lokacie uplasowała się Austriaczka Birgit Platzer. Duże ambicje przed startem miały Amerykanki, ale najlepsza z nich Emily Sweeney była dopiero na 9. pozycji. Sweeney wśród saneczkarek z USA miała najsłabszy wynik pierwszego ślizgu, ale drugi przejazd całkowicie nie udał się Erin Hamlin i Summer Britcher.

Na 17. miejscu zarówno pierwszy jak i drugi ślizg ukończyła Ewa Kuls. Jest to obiecujący start sezonu dla naszej zawodniczki. Druga z naszych zawodniczek Natalia Wojtuściszyn odpadła dzień wcześniej w kwalifikacjach.