PŚ w Willingen. Piątek długim dniem na skoczni. Konkurs mieszany i prologi (listy startowe)

fot. Tomasz Markowski

Choć część polskich sportowców dotarła już do Pekinu na rozpoczynające się 4 lutego igrzyska olimpijskie, są i tacy, przed którymi jeszcze walka o punkty Pucharu Świata. W piątek skoczkinie i skoczków czekają prologi. Na obiekcie w Willingen będą oni mieli także szansę sprawdzenia swych sił w rywalizacji mieszanej.

fot. Tomasz Markowski

Prolog na start

To już ostatni weekend przed najważniejszą zimową imprezą czterolecia. Podczas gdy część sportowców dotarła już do Pekinu, w najbliższych dniach niektórzy przedstawiciele sportów zimowych przetestują jeszcze swą formę przed zawodami olimpijskimi. Skoczkowie i skoczkinie narciarskie będą mieli ku temu szanse w Willingen, gdzie w dniach 28-30 stycznia odbędzie się konkurs mieszany oraz po dwa konkursy indywidualne. Fani skoków narciarskich nie będą więc mogli narzekać na brak emocji!

A te rozpoczną się już w piątkowe przedpołudnie. O godzinie 10:00 rozpocząć się ma bowiem trening pań. Na godzinę 12:00 zaplanowano z kolei początek prologu przed sobotnim konkursem kobiet. Wystąpi w nim zaledwie 28 zawodniczek z 10 państw. W gronie tym znalazły się dwie reprezentantki Polski, a mianowicie Nicole Konderla i Kinga Rajda.

Lista startowa prologu kobiet

Czas na główne danie

Po emocjach związanych z prologiem pań czeka nas główne danie dnia, czyli konkurs mieszany. Będzie to pierwsze tego typu starcie w bieżącej edycji zmagań pucharowych. W ubiegłym sezonie w mikście, jaki rozegrano w Rasnovie, tryumfowała drużyna Norwegii. Na mistrzostwach świata w Oberstdorfie złoty medal zdobyła z kolei ekipa niemiecka.

W dzisiejszym konkursie wystartuje łącznie dziewięć zespołów. Polskę reprezentować będą: Kinga Rajda, Piotr Żyła, Nicole Konderla oraz Dawid Kubacki. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 16:00.

Lista startowa konkursu mieszanego

Prolog na dobranoc

Zwieńczeniem piątkowej rywalizacji będzie prolog mężczyzn, do którego przystąpi 47 skoczków z 14 państw. Na Mühlenkopfschanze, której rozmiar wynosi 147 metrów, nie ujrzymy jednak między innymi Jana Hoerla, Daniela Tschofeniga i Manuela Fettnera z Austrii czy Daniela Andre Tandego i Johanna Andre Forfanga z Norwegii. O odzyskanie plastronu lidera klasyfikacji pucharowej jeszcze przed igrzyskami z pewnością powalczy dzielny samuraj, Ryoyu Kobayashi. Jednak Karl Geiger z pewnością tanio skóry nie sprzeda!

Na największej dużej skoczni świata zobaczymy także polskich skoczków narciarskich, z Kamilem Stochem na czele. Oprócz niego na liście startowej prologu znaleźli się również pozostali członkowie drużyny olimpijskiej: Stefan Hula, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła. Jak zakłada plan wydarzenia na niemieckiej ziemi, prolog panów ma rozpocząć się o godzinie 18:30. Trening zaplanowano zaś na godzinę 13:30.

Lista startowa prologu mężczyzn

Niestety, prognozy pogody na najbliższy weekend nie są zbyt optymistyczne. Przewiduje się bowiem, że w Willingen wiać ma silny wiatr, który może utrudnić realizację zaplanowanego harmonogramu.

Źródło: informacja własna