PŚ w Willingen. Kuriozalny konkurs i zwycięstwo Niki Kriznar

fot. J. Goetz / sportsinwinter.pl

Po wielu spotkaniach konkursowego jury udało się w końcu rozegrać zawody PŚ w skokach narciarskich kobiet. W jednoseriowych zawodach zwyciężyła Słowenka Nika Kriznar przed Niemką Kathariną Althaus i Rosjanką Aleksandrą Kustową. Polki – Kinga Rajda i Nicole Konderla zdobyły dziś w konkursie zero punktów, co warte było… dziewięć punktów PŚ.

fot. J. Goetz / sportsinwinter.pl

Pierwsza trójka ponad konkurencją.

Konkurs miał kuriozalny przebieg. Zaplanowany pierwotnie na godzinę 10.00 rozpoczął się z ponad dwuipółgodzinnym opóźnieniem. Na starcie stanęły dwadzieścia trzy zawodniczki, ale sam konkurs rozciągnął się do niemal godziny. Zwycięska trójka stanęła na wysokości zadania.  Kriznar skoczyła aż 151 m (z dwunastej belki startowej) i z notą 131,6 pkt pewnie zwyciężyła. Althaus skakała z belki jedenastej, z której osiągnęła godną uwagi odległość 145 m. Jej nota wyniosła 126 pkt. Ale wielkie skakanie rozpoczęła Kustowa. Rosjanka z niskim numerem startowym poszybowała na odległość 150 m. Niemniej jej próba odbyła z belki czternastej, co dało niższą notę (115,8 pkt). Następne zawodniczki nie miały nawet noty 100 pkt.

Zero warte dziewięć

Kolejne miejsca zajęły Francuzka Josephine Pagnier, Słowenki Ema Klinec i Ursa Bogataj, Szwedka Frida Westman, Japonka Yuki Ito, kolejna Słowenka Jerneja Brecl oraz druga z Japonek Kaori Iwabuchi. Konkurs odbył się w cieniu dramatu Marity Kramer, która uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-COV-2 – co w kontekście nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest fatalną informacją. Austriaczki nie stanęły na starcie. Wystąpiły raptem dwadzieścia trzy zawodniczki. Konkurs otwierała nasza dwójka Kinga Rajda i Nicole Konderla. Ich skoki (odpowiednio 77,5 i 75 m) nie pozwoliły im otrzymać dodatniej noty (a jak wiadomo od wielu lat not łącznych ujemnych nie stosuje się), więc przyznano im okrągłe zero punktów. Jednak próbę swoją ukończyły i będąc sklasyfikowane wspólnie na 22. pozycji dopisały do swojego dorobku pucharowego – 9 pkt.

“Niezapomniany” weekend w Willingen

Determinacja odpowiedzialnych za konkursy, by mimo przeciwności losu je rozegrać odbiła się na poziomie sportowym. Pisaliśmy o notach Polek. Wczoraj cztery inne zawodniczki również zdobyły punkty PŚ bez punktu. Co ciekawe, Kinga Rajda przez dwa dni zdobyła łącznie 1,9 pkt w dwóch konkursach i… 17 pkt do klasyfikacji Pucharu Świata. Niech będzie to dobrym podsumowaniem kuriozalnego weekendu w Willingen.

wyniki konkursu

źródło: wiadomość własna