PŚ w Willingen. Kubacki powrócił na podium. Granerud znów najlepszy

17:56, 04.02.2023 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:22, 04.02.2023
reo

Halvor Egner Granerud wygrał kolejny w tym sezonie konkurs Pucharu Świata 2022/2023. W Willingen drugie miejsce zajął Anze Lanisek, a trzecie najlepszy z Polaków - Dawid Kubacki. Czwarte miejsce zajął Piotr Żyła.

Screen - Eurosport

Trzecie zwycięstwo i 11 podium z rzędu. Halvor Egner Granerud nie przestaje zachwycać swoją doskonałą formą. Norweg wygrał pierwszą serię po skoku na odległość 149,5 metra z obniżonej platformy startowej (na życzenie trenera Stoeckla). W rundzie finałowej 26-latek przypieczętował zwycięstwo próbą na 138 metr. Dla Halvora to ósmy triumf w sezonie Pucharu Świata 2022/2023.

Niewiele do Graneruda stracił drugi Anze Lanisek. Trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej cyklu oddał skoki odpowiednio na 150 oraz 138 metr. Słoweniec miał najlepszą notę drugiej serii. Na podium w sobotnim konkursie w Willingen stanął Dawid Kubacki. Dla lidera kadry Thomasa Thurnbichlera to powrót do czołowej trójki po czterech konkursach. Ostatni raz Dawid stawał na podium podczas pierwszego konkursu w Sapporo.

Kubacki i Żyła na plus. Co z resztą?

Na niemieckim obiekcie biało-czerwony mistrz globu dwukrotnie pokazał się z bardzo dobrej strony - w pierwszej serii wylądował na 147 metrze, w drugiej, przy dużo trudniejszych warunkach atmosferycznych, skoczył o 10 metrów bliżej. Fantastyczny awans zanotował Piotr Żyła, który na półmetku zmagań był jedenasty. Ostatecznie 36-letni zawodnik zakończył rywalizację na czwartej pozycji, choć do trzeciego Kubackiego stracił 16,2 punktu.

Piątkę zamknął Karl Geiger. Szósty był Ryoyu Kobayashi, siódmy Johann Andre Forfang, ósmy Stefan Kraft, dziewiąty Philipp Raimund, a dziesiąty Andreas Wellinger. Trzeci z Polaków Paweł Wąsek, który powrócił do składu po krótkiej przerwie, zajął dwudziestej drugie miejsce. Niestety dopiero 25 był Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski od początku weekendu w Willingen nie oddał bardzo dobrej próby, a jego skoki wyglądają słabo technicznie. Na 27 lokacie uplasował się z kolei Aleksander Zniszczoł.