PŚ w Willingen: Czas na jedną z ulubionych skoczni Polaków. Dziś treningi i kwalifikacje (lista startowa)

fot. Anna Felska

fot. Anna Felska

Skoczkowie po zawodach w dalekiej Japonii, powracają do Europy. Już dziś rozpoczyna się weekend z turniejem Willingen Five. To właśnie w Niemczech rozegrane zostaną kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

ZMIANA PROGRAMU TAKŻE W NIEDZIELĘ – CZYTAJ WIĘCEJ

Pierwsze zawody Pucharu Świata na skoczni w Willingen rozegrano w 1995 roku. Mühlenkopfschanze to największa skocznia narciarska zaliczana do dużych obiektów. Jej rozmiar to 145 m,  a rekord to aż 152 m i został ustanowiony w 2005 roku przez Janne Ahonena. W 2014 roku rekord ten wyrównał Jurij Tepes.

Skocznia w Willingen jest niezwykle szczęśliwa dla Polaków. To tutaj w 2001 roku fenomenalny skok oddał Adam Małysz, który pobił wówczas rekord skoczni i uzyskał 151,5 m. Dwukrotnie stał tam na podium, na drugim i pierwszym stopniu. Najwięcej miejsc na podium w historii konkursów na Mühlenkopfschanze ma jednak inny Polak – Kamil Stoch. Nasz mistrz olimpijski triumfował tam trzykrotnie: dwa razy w 2014 roku bezpośrednio przed Igrzyskami w Soczi, oraz rok później. Dwukrotnie bywał tam także na drugim miejscu, w 2018 i 2019 roku. W 2018 roku wygrał także pierwszą edycję turnieju Willingen Five. Na podium zawodów na tym obiekcie stawali także Piotr Żyła i Dawid Kubacki, a nasza drużyna dwukrotnie zwyciężała w konkursie drużynowym w 2017 i 2019 roku.

W tym roku podczas tych zawodów, po raz trzeci zostanie rozegrany turniej Willingen Five. Do jego klasyfikacji zaliczane jest pięć skoków: jeden z kwalifikacji i po dwa z sobotniego i niedzielnego konkursu. Pierwszą edycję wygrał Kamil Stoch, drugą Ryoyu Kobayashi, a drugi był wówczas Piotr Żyła. Nagrodę otrzymuje jedynie zwycięzca turnieju – wynosi ona 25 tysięcy euro.

Dzisiaj rozegrane zostaną treningi i kwalifikacje do sobotniego i niedzielnego konkursu. Z uwagi na niesprzyjające prognozy pogody dokonano zmian w programie dzisiejszych serii. Oficjalny trening rozpocznie się o godz. 13:00, natomiast kwalifikacje o godz. 15:00. Na liście startowej znalazło się zaledwie 53. zawodników z trzynastu państw. Biało-czerwoni wystąpią w siedmioosobowym składzie: Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Jakub Wolny, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Lista startowa

Mimo zmian w programie transmisję z kwalifikacji przeprowadzi Eurosport 1.

źródło: informacja własna