PŚ w Villlach. Kwalifikacje dla Pinkelnig. Dwie Polki z awansem

15:17, 27.12.2022 Łukasz Serba Aktualizacja: 16:32, 27.12.2022

Austriaczka Eva Pinkelnig wygrała kwalifikacje do środowego konkursu inaugurującego Turniej Sylwestrowy 2022/23. Awans wywalczyły trzydziesta czwarta Nicole Konderla oraz trzydziesta ósma Paulina Cieślar.

Źródło: youtube.com

Stuprocentowa skuteczność Pinkelnig

Wiceliderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, która zdominowała również wcześniejsze serie treningowe, uzyskała 93,5 m z 10. belki startowej. Druga była Selina Freitag, która wywalczyła taką samą odległość z najazdu o tym samym numerze, a trzecia Ema Klinec (94 m; 11. belka). Kolejne lokaty zajęły Nika Kriżnar (90 m; 10. belka), Sara Takanashi (93 m; 11. belka) oraz Nika Prevc (90,5 m; 11. belka).

Przez kwalifikacyjne sito przebrnęły dwie Polki. Nicole Konderla po skoku na odległość 81,5 m z 11. belki startowej zajęła trzydziestą czwartą pozycję, a Paulina Cieślar (80,5 m; 13. belka) była trzydziesta ósma.

Przypomnijmy, iż rywalizacja w austriacko-słoweńskiej imprezie odbywać się będzie w systemie KO. Oznacza to, że awans wywalczyło nie czterdzieści, ale pięćdziesiąt zawodniczek. Odpadły jedynie Ukrainka Tetiana Pylypczuk oraz Rumunka Delia Folea.

Brązowe medalistki olimpijskie przeciwniczkami Polek w rywalizacji KO

Zawodniczki w zawodach indywidualnych rywalizować będą w 25 parach. Awans wywalczą zwyciężczynie pojedynków oraz pięć tzw. szczęśliwych przegranych. Przeciwniczką Nicole Konderli (34. miejsce) będzie 17. w kwalifikacjach młoda Kanadyjka - Alexandria Loutitt. Z kolei Paulina Cieślar (38. miejsce) zmierzy się z inną z zawodniczek spod znaku Klonowego Liścia - Abigail Strate (12. miejsce). Obie zawodniczki  sensacyjne wywalczyły brązowy medal w konkursie mieszanym rozegranym w ramach igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Zwycięska Eva Pinkelnig powalczy ze Słowaczką Tamarą Mesikovą, druga Selina Freitag z Rumunką Andreą Dianą Trambitas, a trzecia Ema Klinec z Finką Julią Kykkaenen.

Start pierwszej serii konkursowej zaplanowano na godzinę 14:15. Wcześniej odbędzie się seria próbna (13:15).