PŚ w Vikersund: Dziś treningi i prolog (lista startowa)

fot. Aneta Gąska

fot. Aneta Gąska

Choć do końca sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostał nieco ponad tydzień, skoczkowie nie mają chwili wytchnienia. Trwa norweski turniej Raw Air i po wczorajszym konkursie na północy Norwegii w Trondheim, już dzisiaj skoczkowie przenieśli się na południe kraju do Vikersund,  by rywalizować na największej skoczni świata. 

Skocznia Vikersundbakken o punkcie konstrukcyjny K200 oraz rozmiarze HS225  jest jedną z czterech największych skoczni do lotów narciarskich na świecie. Jednak to tutaj skoczkowie latają najdalej. W 2015 roku Norweg Anders Fannemmel w Vikersund poszybował na 251,5 m, co jest nieoficjalnym rekordem świata w długości lotu.

Pogoda w Norwegii nie rozpieszcza. Po loteryjnych konkursach w Oslo, w Lillehammer konkurs nie odbył się. Organizatorzy turnieju oraz FIS zdecydowali, iż w miejsce piątkowych kwalifikacji w Vikersund odbędzie się dodatkowy konkurs indywidualny. By nie musieć przeprowadzać kwalifikacji do dodatkowego konkursu, odbyć miała się tylko jedna seria punktowana, w której udział mieli wziąć wszyscy zgłoszeni do zawodów skoczkowie. Trening zaplanowany był na godz. 14:45, a konkurs miał odbyć się o godz. 16:15. Ze względu jednak na mocno wiejący wiatr, plan ten uległ zmianie. Ostatecznie konkurs przeniesiony z Lillehammer został odwołany. Nowy scenariusz przewiduje trening godz. 18:00, natomiast o godz. 19:30 ma odbyć się prolog (kwalifikacje) do niedzielnego konkursu indywidualnego. Godzinę przed treningiem zaplanowany jest test skoczni przez przedskoczków, bez którego nie może odbyć się rywalizacja na skoczni do lotów narciarskich.

W dzisiejszym treningu i kwalifikacjach udział weźmie 73. zawodników z 16. państw, w tym sześciu Polaków: Klemens Murańka, Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Maciej Kot, oraz Kamil Stoch. Ta ostatnia trójka udział w niedzielnym konkursie ma zapewniony ze względu na zajmowanie lokat w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej w lotach.

Lista startowa

O wszelkich ewentualnych nowych zmianach w programie będziemy informować na bieżąco.

źródło: informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.