PŚ w Ulricehamn. W niedzielę ostatni sprawdzian w team sprintach przed MŚ. Bez Polaków (listy startowe)

fot. Patrycja Korczewska

Sprinty drużynowe zakończą dwutygodniową wizytę czołowych biegaczy i biegaczek narciarskich w Szwecji, gdzie najpierw – przed tygodniem – światowa czołówka rywalizowała w Falun, teraz zaś walczy ona o kolejne pucharowe punkty w Ulricehamn. W niedzielnych zmaganiach nie zobaczymy niestety reprezentantów Polski.

fot. Patrycja Korczewska

Niedzielne team sprinty będą prawdopodobnie ostatnią konkurencją przed mistrzostwami świata, w której wystartuje niemalże cała światowa czołówka. Jak informowaliśmy kilka dni temu, do Novego Mesta, które w przyszły weekend będzie gospodarzem Pucharu Świata w biegach narciarskich, na pewno nie pojadą ekipy Norwegii i Finlandii. Zatem jutrzejsze zmagania, będące w przypadku niektórych zawodników i zawodniczek ostatnią szansą na wywalczenie miejsca w składzie na mistrzostwa globu, zapowiadają się niezwykle interesująco.

Do rywalizacji w kobiecych team sprintach zgłosiło się łącznie dwadzieścia jeden zespołów z czternastu państw. Po dwie drużyny wystawią bowiem: Szwecja, Niemcy, Czechy, Finlandia, Norwegia, Kanada i Stany Zjednoczone. Zgłoszone zespoły podzielone zostały na dwie grupy: A i B. W pierwszym półfinale, który rozpocznie się o godzinie 10:45, pojawi się dziesięć drużyn z grupy B. Półfinał A – z jedenastoma drużynami na starcie – ma wystartować dwadzieścia pięć minut później. Przypomnijmy, że niedzielna konkurencja już po raz drugi odbędzie się w trwającym Pucharze Świata. Wcześniej rozegrano ją podczas zawodów w Dreźnie, które bezpośrednio poprzedzały 15. edycję Tour de Ski. Na podium znalazły się reprezentantki: Szwajcarii I, Rosji I oraz Słowenii I.

Lista startowa półfinału A i półfinału B (kobiety)

W męskich zmaganiach o prawo udziału w finale powalczy dwadzieścia sześć drużyn z siedemnastu państw. Po dwie ekipy wystawią: Włochy, Szwecja, Stany Zjednoczone, Finlandia, Szwajcaria, Australia, Francja oraz Norwegia. W każdym z biegów półfinałowych wystartuje po trzynaście ekip. Pierwszy z nich (półfinał A) rozpocznie się o godzinie 11:35, zaś na 12:00 zaplanowano początek drugiego z biegów (półfinał B). W grudniu 2020 roku – na trasach w Dreźnie – najlepsi w tejże konkurencji okazali się zawodnicy z pierwszej drużyny rosyjskiej, drugie miejsce zajęli wówczas Francuzi, a trzecie – Włosi. Jak będzie tym razem?

Lista startowa półfinału A i półfinału B (mężczyźni)

O godzinie 12:45 ma rozpocząć się bieg finałowy pań, zaś pół godziny później walkę o czołowe miejsca stoczą panowie. Tym samym będzie to próba generalna w drużynowej rywalizacji sprinterskiej przed zbliżającymi się wielkimi krokami mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym, które w dniach 23 lutego – 7 marca odbędą się w Oberstdorfie.

Źródło: informacja własna