PŚ w Ulricehamn: Jubileuszowe zwycięstwo Manificata

13:19, 26.01.2019 Adrian Gerula Aktualizacja: 18:13, 26.01.2019

Maurice Manificat, z minimalną przewagą nad Simenem Hegstadem Kruegerem, zwyciężył w zawodach rozgrywanych techniką dowolną na dystansie 15 kilometrów w szwedzkim Ulricehamn. Dla Maurice`a to dziesiąta indywidualna wygrana w PŚ w karierze. Francuz wyprzedził Norwega o zaledwie 1,1 sekundy. Trzecie miejsce zajął inny Norweg, Didrik Toenseth. Aleksander Bolszunow, wicelider klasyikacji Pucharu Świata, zajął siódmą pozycję.

Doświadczony Francuz prowadził już na piątym kilometrze. Nie udało mu się uzyskać znaczącej przewagi nad Norwegami - na żadnym z punktów pomiaru czasu nie uzyskał większej przewagi niż 5 sekund, a na 1400 metrów przed metą zaczął nawet przegrywać z  Kruegerem! Na finałowym odcinku Manificat nadrobił jednak dwie sekundy nad młodszym rywalem i minimalnie zwyciężył.

Miejsca tuż za podium zajęli Siergiej Ustiugow, Sjur Roethe, zwycięzca sprzed tygodnia Iivo Niskanen (aczkolwiek zawody w Otepie rozgrywane były techniką klasyczną), najwyżej sklasyfikowany w tegorocznym cyklu PŚ ze startujących, lider klasyfikacji dystansowej - Aleksander Bolszunow. oraz rutynowany Szwajcar Dario Cologna. Czołowa ósemka zmieściła się w 30 sekundach straty do zwycięzcy.

W zawodach nie ujrzeliśmy lidera PŚ Johannesa Hoesflota Klaebo - ani reprezentantów Polski.