PŚ w Toblach: Udany pościg Marit Bjoergen, Justyna Kowalczyk 37.

12:31, 17.12.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:43, 17.12.2017

Marit Bjoergen wygrała bieg pościgowy na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w Toblach. Norweżka wyprzedziła swoje rodaczki: Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng. Awans na 37. miejsce zanotowała Justyna Kowalczyk.

Marit Bjoergen wystartowała do niedzielnego biegu pościgowego z piątej pozycji, którą zajęła wczoraj na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym. Norweżka dość szybko odrobiła jednak tę stratę i stworzyła grupę pościgową wspólnie z Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Heidi Weng i Ragnhild Hagą. Kilkaset metrów dalej do tej czwórki dołączyła także Ingvild Flugstad Oestberg. Dzięki temu Norweżki mogły zmieniać się na prowadzeniu i gonić uciekającą Szwedkę Charlotte Kallę.

Pięcioosobowa koalicja dopadła reprezentantkę Trzech Koron na półmetku i od tego momentu zaczęła konsekwentnie oddalać się od swojej najgroźniejszej rywalki. Najpierw z walki o podium odpadła właśnie Kalla, chwilę później tempa dyktowanego przez Bjoergen i Oestberg nie wytrzymały Ragnhild Haga i Astrid Jacobsen. W walce o zwycięstwo pozostały zatem Bjoergen, Weng i Oestberg, która we wczorajszym biegu na 10 kilometrów zajęła szóste miejsce.

Sprinterski finisz najlepiej rozegrała doświadczona Marit Bjoergen, która na ostatnich metrach pokonała swoje młodsze koleżanki z kadry. Ingvild Flugstad Oestberg musiała się zadowolić drugą pozycją, a Heidi Weng miejscem na najniższym stopniu podium. Czwarta była Astrid Jacobsen, a piąta Ragnhild Haga. Dopiero na szóstym miejscu do mety dobiegła Charlotte Kalla, która dziś miała ewidentnie gorszy dzień. Spory awans zanotowały Rosjanki. Z 17. na 8. miejsce przebiła się Natalia Neprajewa, a z 20. na 12. Julia Biełorukowa.

Justyna Kowalczyk miała dziś utrudnione zadanie, bowiem musiała się przebijać aż z 49. pozycji. Polka na początku biegu utrzymywała wysokie tempo i przesuwała się w klasyfikacji generalnej biegu. Na półmetku była już 36. i wydawało się, że kwestią czasu będzie awans do punktowanej trzydziestki. Niestety w końcówce biegu tempo reprezentantki Polski spadło i ostatecznie Kowalczyk uplasowała się na 37. lokacie.

W Toblach wystartowały także Sylwia Jaśkowiec i Martyna Galewicz. Reprezentantki Polski zajęły odpowiednio 61. i 69. miejsce.