PŚ w Toblach. Sundling i Klaebo zdominowali rywalizację sprinterską

Jonna Sundling oraz Johannnes Hoesflot Klaebo wygrali sprinty techniką dowolną we włoskim Toblach. Dla Szwedki to drugie zwycięstwo w tym sezonie. Norweg zanotował już 14 wygraną. Podium wśród pań uzupełniły Maja Dahlqvist i Jessica Diggins. Wśród panów drugie miejsce zajął Havald Solas Taugboel, a trzecie Federico Pellegrino. Maciej Staręga oraz Kamil Bury zakończyli rywalizację na ćwierćfinałach.

Screen Eurosport
Screen Eurosport

Szwedzka armia biegaczek

Do finału kobiet zakwalifikowały się aż cztery reprezentantki Szwecji, wygrywając wcześniej trzy z pięciu biegów ćwierćfinałowych. Na czele skandynawskiej ekipy Jonna Sundling, która koncertowo rozgrywała taktycznie każdy swój bieg. Ani na chwilę nie oddawała prowadzenia, dzięki czemu na mecie zyskiwała bezpieczną przewagę nad resztą stawki. Szła jak burza do samego finału, w którym także nie miała sobie równych. Bój o trzecie miejsce stoczyły Jessica Diggins oraz Emma Ribom. Ostatecznie to Amerykanka stanęła na najniższym stopniu podium.

Niepowodzenie faworytek

O pechu może mówić Nadine Faehndrich, której w półfinale praktycznie na samym starcie przytrafił się upadek. Szwajcarka dogoniła co prawda grupę, ale o walce o czołowe lokaty nie było mowy. Jej los podzieliła liderka Pucharu Świata Tiril Udnes Weng. Norweżka pożegnała się z rywalizacją już w ćwierćfinale, zajmując piątą lokatę. 

Wyniki kobiet

Polski akcent

W ćwierćfinałach oglądaliśmy Macieja Staręgę i Kamil Burego, którzy w eliminacjach zajęli odpowiednio 23. i 24. miejsce. Nasz najbardziej doświadczony biegacz wystartował w pierwszym biegu ćwierćfinałowym z udziałem Klaebo. Polak długo utrzymywał się w środku stawki, ale na ostatnim podbiegu zdecydował się na atak po wewnętrznej. Opłaciło się, bo stworzyła się przestrzeń do ataku. Staręga finiszował jednak jako trzeci i po drugim ćwierćfinale, który okazał się szybszy, jasne było, że Polaka w dalszej części zawodów nie zobaczymy. 

Kamil Bury miał nieco więcej problemów w swoim biegu, bowiem szybko zaczął tracić do reszty zawodników i wytworzyła się luka trudna do załatania. Na końcowych metrach Polak nieco przyspieszył, ale starczyło na 4. pozycję.

Taktyczny majstersztyk

Żadnych kłopotów na trasie nie miał za to Johannes Klaebo. Norweg każdy bieg rozgrywał właściwie w ten sam sposób, zaczynając spokojnie i nie pozostawiając złudzeń kto jest w najwyższej formie. Niewiadomą pozostawało kto zajmie drugie miejsce. Ostatecznie jako drugi finiszował Taugboel, a trzecie miejsce zajął Pellegrino. 

Wyniki mężczyzn