<strong>PŚ w Toblach. Historyczne zwycięstwo Andersson. Zrobiła to jako pierwsza w historii</strong>

14:07, 04.02.2023 Marta Grzyb Aktualizacja: 14:51, 04.02.2023

Ebba Andersson została pierwszą Szwedką w historii, która wygrała trzy biegi dystansowe z rzędu w ramach pucharowej rywalizacji. Tym razem nie miała ona sobie równych w biegu rozgrywanym techniką dowolną na dystansie 10 kilometrów. Na podium zmagań w Toblach stanęły także Jessie Diggins ze Stanów Zjednoczonych oraz Ingvild Flugstad Oestberg z Norwegii. Polki nie startowały.

Historyczny wyczyn Andersson

Zwycięstwem Ebby Andersson ze Szwecji zakończył się ostatni indywidualny bieg kobiet przed mistrzostwami świata. Tym razem 25-latka nie miała sobie równych w biegu indywidualnym rozegranym stylem dowolnym na dystansie 10 kilometrów. Był to trzeci z rzędu tryumf biegaczki z Solleftea w zmaganiach dystansowych zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. W ten oto sposób została ona pierwszą Szwedką, która może pochwalić się takowym osiągnięciem. Przypomnijmy, że przed zawodami w Toblach Andersson najlepsza była także w dwóch biegach dystansowych w Les Rousses.

Zacięta rywalizacja

Podczas sobotnich zmagań na włoskiej ziemi jedyną zawodniczką, która próbowała nawiązać rywalizację z genialną Szwedką, była Jessie Diggins. W połowie dystansu Amerykanka traciła do Andersson zaledwie 1,1 sekundy. Po 7,1 kilometra strata ta wzrosła o ponad 20 sekund. Choć na ostatnich 3 kilometrach sportsmenka z Minnesoty wyraźnie przyspieszyła, to jednak nie udało jej się odrobić poniesionych wcześniej strat. Ostatecznie Andersson dystans 10 kilometrów pokonała 13,3 sekudny szybciej od Diggins. Skład podium - ze stratą 33,2 sekundy do zwyciężczyni - uzupełniła Norweżka, Ingvild Flugstad Oestberg.

W czołowej szóstce uplasowały się także: Nadine Faehndrich ze Szwajcarii, Rosie Brennan ze Stanów Zjednoczonych oraz Delphine Claudel z Francji. Na 29. miejscu zmagania ukończyła liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Tiril Udnes Weng. W gronie 56 zawodniczek biorących udział w zawodach nie było żadnej reprezentantki Polski.