PŚ w Tiumeni: Ważne zwycięstwo Kaisy Makarainen w biegu pościgowym

16:35, 24.03.2018 Daniel Topczewski

fot; zimbio.com

Kaisa Makarainen wygrała bieg pościgowy podczas zawodów Pucharu Świata w rosyjskiej miejscowości Tiumeń. Finka na finiszu pokonała Francuzkę Anais Bescond i zapewniła sobie 60 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dopiero 6. była Anastazja Kuzmina, która straciła po tym biegu żółtą koszulkę liderki.

Sobotni bieg miał duże znaczenie w kontekście walki o dużą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W dużo lepszym położeniu była Kaisa Makarainen, która we wczorajszym sprincie zajęła drugie miejsce i miała minimalną stratę do zwyciężczyni, czyli Darii Domraczewej. Finka i Białorusinka razem pokonały pierwszą pętlę biegową, ale ze strzelaniem gorzej poradziła sobie Domraczewa, która musiała udać się na rundę karną. Makarainen była bezbłędna i zyskała sporo cennych sekund nad rywalkami.

Dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata spudłowała na drugim strzelaniu, dzięki czemu dogoniła ją Białorusinka Domraczewa i dwie bezbłędne biathlonistki: Anais Bescond i Laura Dahlmeier. Mniej więcej od piątego kilometra te cztery zawodniczki znajdowały się na prowadzeniu i to właśnie one rozstrzygnęły między sobą kwestię zwycięstwa w dzisiejszym biegu pościgowym.

Przed ostatnim strzelaniem w najlepszym położeniu były Domraczewa, Bescond i Dahlmeier, które miały kilkanaście sekund przewagi nad Makarainen. Prowadzący tercet nie wytrzymał jednak presji i udał się na rundy karne. Białorusinka miała do pokonania 300 metrów, a Francuzka i Niemka po 150. Szczęśliwy splot zdarzeń wykorzystała Finka, która dogoniła reprezentantką Trójkolorowych.

Ostatnia pętla była prawdziwym popisem siły Bescond i Makarainen. Żadna z biathlonistek nie chciała odpuścić, ale więcej sił na jednym z decydujących podbiegów zachowała Finka, która wygrała o niespełna 0,2 sek i odniosła drugie zwycięstwo w tym sezonie. Na drugiej pozycji finiszowała wspomniana wcześniej Anais Bescond, a trzecia była Laura Dahlmeier. Tuż za podium znalazła się Daria Domraczewa.

Szóste miejsce wywalczyła najszybsza tego dnia w biegu Anastazja Kuzmina. Słowaczka po raz kolejny imponowała formą biegową, ale gorzej szło jej na strzelnicy. Mimo czterech rund karnych Kuzmina zdołała przesunąć się jednak na szóste miejsce, ale i tak straciła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na rzecz Kaisy Makarainen. Finkę i Słowaczkę dzieli pięć punktów.

Polki nie zdobyły dziś punktów do klasyfikacji generalnej. Na 42. miejscu (5 pudeł) finiszowała Kamila Żuk, 48. była Kinga Mitoraj, a Weronika Nowakowska zrezygnowała ze startu.