PŚ w Tallinnie. Nerwowe oczekiwanie i... awans. Staręga powalczy w ćwierćfinale sprintu

17:09, 21.03.2023 Daniel Topczewski Aktualizacja: 18:19, 21.03.2023

Zwycięstwem mistrzyni globu z Planicy Jonny Sundling zakończyły się eliminacje sprintu stylem dowolnym kobiet podczas zawodów Pucharu Świata w Tallinnie. Drugie miejsce w kwalifikacjach zajęła Norweżka Krisitine Stavaas Skistad, a trzecie liderka klasyfikacji sprinterskiej Nadine Faehndrich. Z dalszej rywalizacji odpadła Monika Skinder, która była 42. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Lucas Chanavat, który minimalnie pokonał Johannesa Hoesflota Klebo. Awans do ćwierćfinałów wywalczył natomiast Maciej Staręga, który zajął 28. miejsce.

Screen - Eurosport

Pokaz mocy Sundling

Eliminacje sprintu stylem dowolnym w Tallinnie rozpoczęły się o godzinie 16:30. Już tradycyjnie jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie, które miały do pokonania dwie pętle liczące łącznie 1,4 km. Wyznaczony przez organizatorów dystans najszybciej pokonała startująca z siódemką Jonna Sundling, która finiszowała z wynikiem 2:29.18 min. Drugie miejsce zajęła zwyciężczyni sprintów w Drammen i Falun - Kristine Stavaas Skistaad. Norweżka straciła do reprezentantki Szwecji +1,89 sek. Trzecia była liderka klasyfikacji sprinterskiej Nadine Faehndrich (+1,91 sek). Tuż za czołową trójką uplasowała się Maja Dahlqvist (+2,61 sek), a na piątej pozycji sklasyfikowana została Moa Lundgren (+5,12 sek).

Do ćwierćfinałów zakwalifikowały się także walczące o dużą Kryształową Kulę Tiril Udnes Weng (16. wynik) i Jessie Diggins (19. miejsce). Z dalszej rywalizacji odpadła Monika Skinder, która dobiegła do mety ze stratą ponad dwudziestu sekund do Sundling i uplasowała się na 42. pozycji.

Wyniki eliminacji kobiet

Błysk Francuza

W eliminacjach sprintu mężczyzn najlepiej spisał się Francuz Lucas Chanavat, który finiszował z czasem 2:15.90 min. Reprezentant Trójkolorowych okazał się minimalnie lepszy od drugiego na mecie Johannesa Hoesflot Klaebo, który stracił do zwycięzcy zaledwie +0,06 sek. Trzeci był utalentowany Szwed Edvin Anger, który kolejny raz w tym sezonie znakomicie spisał się w eliminacjach. 20-latek zanotował czas gorszy o +1,09 sek od triumfatora. Czwarte miejsce zajął Even Northug (+1,92 sek), a piąte Erik Valnes (+1,97 sek).

Do ćwierćfinałów awansował także Maciej Staręga, który właściwie do samego końca musiał drżeć o swoje miejsce w najlepszej trzydziestce. Ostatecznie Polak uplasował się na 28. pozycji ze stratą +6,48 sek do Chanavata. "Oczko" niżej finiszowali Richard Jouve i Verneri Poikonen, którym zmierzono identyczny czas (+6,57 sek).