PŚ w Soldier Hollow: Vetle Sjåstad Christiansen najlepszy w sprincie, Andrzej Nędza-Kubiniec z awansem do biegu pościgowego

20:32, 15.02.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 21:05, 15.02.2019

Reprezentant Norwegii Vetle Sjåstad Christiansen wygrał sprint podczas zawodów biathlonowego Pucharu Świata w amerykańskim Soldier Hollow. Na drugim miejscu finiszował Francuz Simon Desthieux, a trzeci był Niemiec Roman Rees. W czołowej piątce, mimo czterech rund karnych, uplasował się lider klasyfikacji generalnej Johannes Thingnes Boe. Awans do biegu pościgowego z grona Polaków wywalczył tylko Andrzej Nędza-Kubiniec.

Sprint w Soldier Hollow zakończył się zwycięstwem Vetle Sjåstada Christiansena, który jako jeden z nielicznych w całej stawce ani razu nie pomylił się na strzelnicy. Reprezentant Norwegii na mecie zameldował się z wynikiem 23:29,7 i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. Na drugim miejscu finiszował Francuz Simon Desthieux (jedna runda karna), który do triumfatora straciła tylko 1,3 sek. Na najniższym stopniu podium dość niespodziewanie stanął Niemiec Roman Rees (jedno pudło), przegrywając z Christiansenem o 22,4 sek. Czwarty był Erik Lesser (+23 sek).

Na piątym miejscu uplasował się Johannes Thingnes Boe. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po pierwszej wizycie na strzelnicy miał wyraźną przewagę nad konkurentami, ale podczas drugiego strzelania spudłował aż czterokrotnie i nawet ambitna pogoń na ostatniej rundzie biegowej nie dała mu miejsca na podium. Norweg stracił do swojego rodaka +41,5 sek i dopiero trzeci raz w tym sezonie znalazł się poza czołową trójką zawodów Pucharu Świata. Szósty był Quentin Fillon Maillet (+42,9 sek), siódmy Lukas Hofer (+46,3 sek), a ósmy Benjamin Weger (+49,3). W najlepszej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Antonina Guigonnata i Norwega Johannesa Dale.

Reprezentanci Polski nie zajęli dziś miejsc w punktowanej czterdziestce, a awans do biegu pościgowego wywalczył tylko jeden z nich. Andrzej Nędza-Kubiniec pokonywał jedną rundę karną i był 57. (+2:36,9), Łukasz Szczurek z czterema pudłami uplasował się na 66. miejscu, a Grzegorz Guzik z pięcioma rundami karnymi był 68.