PŚ w skokach. Wielka zmiana na czele. Tak wygląda klasyfikacja generalna po lotach na Kulm

fot. Tomasz Markowski

Za nami najsmutniejszy weekend tego sezonu dla polskich kibiców. Żaden z naszych zawodników nie stanął na podium, a dotychczasowy lider PŚ, Dawid Kubacki, stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Słabość Dawida wykorzystał bezlitośnie Halvor Egner Granerud. Norweg wygrał oba konkursy i wyjeżdża z Bad Mitterndorf z przewagą 112 punktów nad Kubackim.

fot. Tomasz Markowski

Tego się nie spodziewaliśmy

Wiedzieliśmy, że konkursy Pucharu Świata w lotach mogą być niełatwym testem dla Dawida Kubackiego, ale chyba nie spodziewaliśmy się, że skończy się to aż tak źle. Prowadzący w klasyfikacji generalnej od początku sezonu Polak przyjechał do Austrii z przewagą 48 “oczek” nad Granerudem, a wyjeżdża stąd ze stratą 112 punktów. Oznacza to, że przez dwa konkursy na obiekcie w Bad Mitterndorf, Norweg zyskał nad Dawidem aż 160 “oczek”.

Przed nadchodzącymi zawodami w Willingen Granerud ma na swoim koncie 1316 punktów, co daje mu fantastyczną średnią ponad 73 punktów na konkurs. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej nadal zajmuje Anze Lanisek. Słoweniec ma jednak ogromną stratę do lidera i pozostaje mu raczej walka o utrzymanie dotychczasowej pozycji.

Bez zmian u Żyły

Czołową piątkę uzupełniają Stefan Kraft i Piotr Żyła. Austriak ma za sobą udany weekend, dzięki czemu znacznie zbliżył się do trzeciego Laniska, do którego traci już jedynie 39 punktów. Jeśli chodzi o Piotra, to można powiedzieć, że jest on niezagrożony na zajmowanym przez siebie od dłuższego czasu 5 miejscu. Nasz najlepszy lotnik ma wprawdzie dużą stratę do Krafta, ale jego przewaga na szóstym Manuelem Fettnerem  wynosi prawie 200 “oczek”.Pomimo nieudanych konkursów na skoczni Kulm, Kamil Stoch utrzymał się w czołowej dziesiątce i zajmuje obecnie 9 pozycję. Paweł Wąsek plasuje się na 29 miejscu, a Aleksander Zniszczoł jest 37.

Klasyfikacja generalna PŚ

Norwegowie prawie nas dogonili

W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich na czele znajduje się oczywiście Halvor Egner Granerud. Norweg prowadzi z dorobkiem 200 punktów i o 60 “oczek” wyprzedza Stefana Krafta. Trzecią pozycję zajmuje Timi Zajc, a na czwartym miejscu, ex aequo z Janem Hoerlem, plasuje się nasz Piotr Żyła. W Pucharze Narodów pierwszą pozycję zajmują Austriacy, którzy mają prawie 600 punktów przewagi nad Polakami. Na trzecim miejscu są Norwegowie, którzy jednak mają do nas zaledwie 2 punkty straty. Kolejne zawody PŚ za tydzień w Willingen.

Klasyfikacja PŚ w lotach

Puchar Narodów

Źródło: informacja własna