PŚ w skokach. Tak prezentuje się klasyfikacja końca sezonu. Jakie miejsca zajęli Polacy?

fot. Tomasz Markowski

Kamil Stoch obronił trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2020/2021. Dla trzykrotnego mistrza olimpijskiego to szóste podium na finiszu całych zmagań w karierze. W wyścigu o Kryształową Kulę rywali zdeklasował Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na koniec zimy zajął z kolei Markus Eisenbichler. 

fot. Tomasz Markowski

Wielki mistrz z Zęba po raz szósty w swojej karierze ukończył sezon w czołowej trójce. Lepszym osiągnięciem może pochwalić się jedynie Janne Ahonen, który tej sztuki dokonał ośmiokrotnie. Kamil Stoch ostatecznie został trzecim zawodnikiem Pucharu Świata 2020/2021. Polak podczas zimy, w której okazał się najlepszy w Turnieju Czterech Skoczni, zdobył łącznie 955 punktów. Kryształową Kulę wywalczył dominator pucharowych zmagań w tym sezonie Halvor Egner Granerud. Norweg zgromadził 1572 oczka, odnosząc m.in. aż jedenaście zwycięstw. Podopieczny Alexandra Stoeckla może mieć niedosyt z powodu występów na imprezach mistrzowskich. Niemniej patrząc choćby na sezon 2019/2020, jego wyniki były rewelacyjne, a w samym PŚ nie dał szans rywalom.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Markus Eisenbichler. Niemiecki skoczek ukończył ten sezon ze 1190 pkt na swoim koncie. Na początku sezonu wydawało się, że zawodnik trenowany przez Stefana Horngachera może powalczyć nawet o pierwszą lokatę. W dwóch pierwszych konkursach bowiem okazał się najlepszy. Ostatecznie stracił jednak 382 punkty do triumfatora. Po znakomitej końcówce zimy na czwarte miejsce awansował Ryoyu Kobayashi, wyprzedzając Roberta Johanssona o 35 oczek. Japończyk zgromadził 919, a Norweg 884 punkty.

Awans w ostatnim konkursie zaliczył też Karl Geiger. 28-latek uplasował się ostatecznie na szóstej pozycji. Ta zima była dla Niemca wyjątkowa z innego powodu. Na każdej z wielkiej imprez pokazywał rewelacyjną dyspozycję, dużo lepszą niż podczas niejednego konkursu Pucharu Świata. Punkt do Geigera na koniec zimy stracił drugi z podopiecznych Michala Doleżala Dawid Kubacki (826 i 825 punktów). Lokatę za nim został sklasyfikowany mistrz globu ze skoczni normalnej z Oberstdorfu Piotr Żyła, który zdobył 786 pkt. W czołowej dziesiątce znaleźli się także odpowiednio Anze Lanisek (775 oczek) oraz Marius Lindvik (612).

Kapitalny sezon ma za sobą Andrzej Stękała. 25-latek z Zakopanego zajął wysokie szesnaste miejsce na finiszu zimy, gromadząc 473 punkty. Stękała po raz pierwszy stanął na indywidualnym podium – w rywalizacji na Wielkiej Krokwi był drugi. Reprezentant biało-czerwonych zrobił ogromny postęp, za co należą mu się wielkie brawa. W czołowej trzydziestce klasyfikacji generalnej PŚ 2020/2021 znalazł się również Jakub Wolny (27. lokata, 195 pkt). Klemens Murańka zajął 31. (141 oczek), Aleksander Zniszczoł 40. (81), Paweł Wąsek 45. (62), Maciej Kot 58. (17), Stefan Hula 74. (2), a Tomasz Pilch 76. (1) miejsce.

Klasyfikacja generalna sezonu 2020/2021

Puchar Narodów zgarnęli reprezentanci Norwegii z dorobkiem 5429 punktów. Drugie miejsce zajęli Polacy, gromadząc 4738 oczek. Na podium stanęli także Niemcy (4361 pkt). W Pucharze Świata w lotach dwaj pierwsi zawodnicy, Karl Geiger i Ryoyu Kobayashi, wywalczyli tyle samo punktów – 260. Pierwszy z nich odniósł jednak dwa, a drugi jedno zwycięstwo. To spowodowało, że końcowy triumf odniósł Geiger. Na trzeciej pozycji uplasował się Markus Eisenbichler (172 pkt). Najlepszy z Polaków Piotr Żyła w tym zestawieniu zajął dziesiąte miejsce (82).

Klasyfikacja Pucharu Narodów i Pucharu Świata w lotach

Źródło: informacja własna