PŚ w skokach: Stefan Kraft coraz bliżej Kryształowej Kuli

Sezon  Pucharu Świata w skokach narciarskich powoli dobiega końca. Weekend w Oslo, choć zakończony przedwcześnie nie zmienił nic w końcowej klasyfikacji generalnej. Stefan Kraft wciąż utrzymuje pozycję lidera i nad drugim Karlem Geigerem ma 118 pkt przewagi.

Przed nami ostatni tydzień sportowej rywalizacji w Pucharze Świata. W tym roku nietypowo, bo w Vikersund niedzielne zawody indywidualne na skoczni mamuciej zakończą zarówno cykl Raw Air, jak i sezon 2019/2020. Zaplanowane tydzień później Mistrzostwa Świata w Lotach  Narciarskich w słoweńskiej Planicy nie będą wliczane do końcowej klasyfikacji, toteż w przyszłym tygodniu rozegra się  walka o końcowy triumf.

Liderem od zawodów  rozgrywanych 1 lutego w japońskim Sapporo jest  Stefan Kraft, który stoi przed szansą zdobycia drugiej w swojej karierze, Kryształowej Kuli. Reprezentant Austrii łącznie zgromadził 1613 pkt i wyprzedza drugiego Niemca, Karla Geigera (1495) o ponad sto punktów. Szansa na dogonienie liderującego Krafta  jest wciąż realna, czego dowodem jest ostatni, jubileuszowy konkurs w Lahti, w którym Geiger odniósł zwycięstwo. Wirtualne podium uzupełnia reprezentant Polski, Dawid Kubacki (1131 pkt), który do prowadzącego Austriaka traci prawie pięćset punktów. Polakowi po piętach depcze najlepszy zawodnik ubiegłej zimy, Ryoyu Kobayashi (1099pkt ), który na tą chwilę traci do zwycięzcy 68. Turnieju Czterech Skoczni jedynie 32 pkt.

Piąta lokata przypada drugiemu z biało-czerwonych, Kamilowi Stochowi (895 pkt). Na 6. miejscu sklasyfikowany jest Marius Lindvik (834 pkt), a tuż za nim znajduję się Stephan Leyhe (828 pkt). 8 pozycja należy do drugiego z Norwegów, Daniela Andre Tandego (695 pkt), natomiast 9 jest jedyny Słoweniec w tej stawce, Peter Prevc (644 pkt). Najlepszą dziesiątkę zamyka Piotr Żyła (604 pkt).

Po drużynowych zawodach na Holmenkollbakken (HS134) reprezentacja Niemiec wysunęła się na prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Narodów. Podopieczni Stefana Horngahera na ten moment uzbierali (4928 pkt). Drugie i trzecie miejsce zajmują drużyny z Austrii (4870 pkt) i Norwegii (4082 pkt). Tuż za wirtualnym podium znajduje się reprezentacja Polski (4082 pkt).

W klasyfikacji Raw Air po dwóch dniach zmagań w Oslo liderem jest Constantin Schmid (380,4 pkt). Ze stratą zaledwie 0,9 pkt tuż za Niemcem uplasował się najlepiej spisujący się z Norwegów w tym sezonie, Marius Lindvik (379,5 pkt). Na trzecim miejscu jest Słoweniec, Ziga Jelar (378.9). W najlepszej piątce znaleźli się również: Stefan Kraft (377 pkt) i Johann Andre Forfang (376,1 pkt). Najwyżej klasyfikowanym Polakiem w turnieju skandynawskim jest Kamil Stoch (7. miejsce, 371.9 pkt). W czołowej dziesiątce znalazł się również Piotr Żyła (9. miejsce, 368.9 pkt).

Pełna klasyfikacja Pucharu Świata znajduje się TUTAJ.

Pełna klasyfikacja Turnieju Raw Air po zawodach w Oslo znajduje się TUTAJ.

Pełna klasyfikacja Pucharu Narodów znajduje się TUTAJ.

Źródło: informacja własna