PŚ w skokach: Sezon 2016/2017 w liczbach

12:00, 02.04.2017 Mateusz Król

Jesteś tym, co mówią o Tobie liczby - rzeczą najczęściej popularni już "ludzie z Excela". Raz do roku, o tej samej porze, także i my dołączamy do tego elitarnego grona, aby w jakimś stopniu podsumować miniony sezon w skokach narciarskich. Oto najważniejsze liczby zimy.

1 - Stefan Kraft po raz pierwszy w swojej karierze został zdobywcą Pucharu Świata w skokach narciarskich. Austriak był już dwa lata temu na podium w klasyfikacji generalnej, kiedy przegrał tylko z Severinem Freundem i Peterem Prevcem. Dokonał tego w szóstym swoim sezonie w zawodach Pucharu Świata.

2 - Polska drużyna skoczków narciarskich dwukrotnie wygrywała w tym sezonie konkursy Pucharu Świata. Najpierw najlepsi byliśmy w Klingenthal a następnie w Willingen. Tyle samo triumfów mają Norwegowie. Za nami przemawia jednak fakt, że to my jako jedyni staliśmy na podium każdego konkursu i w końcu to my wygraliśmy Puchar Narodów. Pierwszy raz w historii.

3 - Po raz trzeci w swojej karierze Kamil Stoch stanął na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trzy lata temu Polak zdobywał kryształową kulę a jeszcze rok wcześniej był trzeci. Tym razem bijemy mu brawo za drugie miejsce. Stoch ma już zatem komplet miejsc na podium.

4 - Kamil Stoch podczas mistrzostw świata w Lahti wywalczył swój czwarty złoty medal imprezy wysokiej rangi w karierze. Do dwóch złotych medali z Soczi i tytułu mistrza świata z Val di fiemme, dorzucił medal z najcenniejszego kruszcu wywalczony z drużyną. W narciarstwie klasycznym w Polsce równać pod tym względem mogą się z nim tylko Justyna Kowalczyk i Adam Małysz. Orzeł z Wisły i biegaczka z Kasiny Wielkiej wywalczyli jednak wszystkie cztery krążki indywidualnie.

5 - To zdecydowanie liczba opisująca w tym sezonie Macieja Kota. Polak PIĘĆ razy zajmował w tym sezonie miejsce PIĄTE w zawodach Pucharu Świata. Te rezultaty, w połączeniu z szeregiem zupełnie innych, pozwoliły mu zająć PIĄTE miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na mistrzostwach świata w Lahti podczas konkursu na normalnej skoczni też był PIĄTY. Chłopak na PIĄTKĘ.

6 - Domen Prevc sześciokrotnie gościł w tym sezonie na podium zawodów o Puchar Świata. Słoweniec na początku był liderem klasyfikacji generalnej. Ostatecznie został sklasyfikowany na... szóstej pozycji.

7 - Tyle razy w tym sezonie triumfował Kamil Stoch. To jego rekord życiowy. Do tej pory zwycięstw w ciągu sezonu najwięcej miał sześć, kiedy w 2014 roku wywalczył kryształową kulę. Tym razem Kamil podbił Lillehammer, Bischofshofen, Wisłę, Zakopane, Sapporo oraz Vikersund.

8 - Tyle razy minionej zimy najlepszy był zdobywca Pucharu Świata Stefan Kraft. Austriak wygrywał na dużej skoczni w Oberstdorfie, następnie dwukrotnie w tym samym mieście, ale na skoczni do lotów, po razie w Pjongczang, Oslo i Tronheim i na zakończenie dwa razy w Planicy.

9 - Tyle triumfów w tym sezonie do swojego dorobku dorzuciła Sara Takanashi. Japonka wyrównała rekord Gregora Schlierenzauera, bowiem wygrała w swojej karierze już 53 konkursy Pucharu Świata. W minionym cyklu zdobyła też swoją czwartą kryształową kulę w karierze.

10 - Norweżka Maren Lundby dziesięciokrotnie stawała na podium zawodów o Puchar Świata. Dało to jej najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej w karierze, bowiem uplasowała się na trzecim miejscu.

11 - Takim miejscem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata może poszczycić się Piotr Żyła. Brązowy medalista konkursu na dużej skoczni w Lahti zdecydowanie może mówić o swoim najlepszym sezonie w karierze. Polak stał też na drugim stopniu podium w Turnieju Czterech Skoczni.

12 - Dwunasty raz w historii kryształowa kula trafiła w ręce Austriaka. Przed Kraftem dokonywali tego: Goldberger, Schlierenzauer, Morgenstern, Kogler, Felder i Neuper. Żaden kraj nie zdobył więcej Pucharów Świata.

14 - Sezon 2016/2017 był czternastym w karierze dla Kamila Stocha. Polak startuje nieprzerywanie od sezonu 2003/2004.

18 - Tyle lat skończy w czerwcu tego roku najmłodszy zwycięzca konkursu z minionego sezonu - Domen Prevc. Prócz zachwytu nad sukcesami, wielokrotnie obawialiśmy się o jego zdrowie. Styl lotu Słoweńca jest uznawany za bardzo niebezpieczny.

22 - Kamil Stoch po minionej zimie ma już na swoim koncie 22 wygrana w zawodach Pucharu Świata. Polak zajmuje tym samym 10. miejsce na liście najlepszych pod tym względem w historii. Ex aequo z nim Freund i Prevc.

26 - Sezon 2016/2017 liczył dwadzieścia sześć konkursów indywidualnych. Zaplanowano ich pierwotnie o jeden więcej, ale z powodu trudnych warunków odwołano zawody w Lillehammer.

28 - Noriaki Kasai ma za sobą dwudziesty ósmy sezon w swojej ogromnie długiej karierze. Japończyk został sklasyfikowany na 15. miejscu w klasyfikacji generalnej. Dwukrotnie stawał na podium konkursowym.

38 - To już trzydziesty ósmy raz skoczkowie rywalizowali w zawodach Pucharu Świata. Cykl ten po raz pierwszy odbył się na przełomie roku 1979/1980. Wtedy najlepszy był Austriak Hubert Neuper.

40 - W niedzielę 20. stycznia odbył jubileuszowy czterdziesty konkurs rangi Pucharu Świata w Zakopanem. W całej historii zaplanowano o trzy konkursy więcej, jednak je odwołano. Jubileuszowe zawody wygrał Kamil Stoch.

251,5 - W Planicy taki rekord skoczni i Polski ustanowił Kamil Stoch. Minionej zimy rekord naszego kraju ustanawiany był trzykrotnie. Najpierw w Vikersund dwa razy poprawiał go Piotr Żyła (243 m oraz 245,5 m).

253,5 - Tyle od tego sezonu wynosi nowy nieoficjalny rekord w długości skoku narciarskiego. Podczas drużynowego konkursu w Vikersund taką odległość uzyskał Stefan Kraft.

309 - Taką liczbę punktów w tym sezonie uzbierał Severin Freund. Niemiec nabawił się jednak kontuzji i od Turnieju Czterech Skoczni nie startował. Ostatecznie zajął w klasyfikacji generalnej i tak wysokie 21. miejsce.

985 - Maciej Kot ma za sobą zdecydowanie najlepszy sezon w karierze. Polak dwa razy wygrywał i raz znalazł się na drugim stopniu podium. To w połączeniu z innymi świetnymi rezultatami dało mu 985 punktów Pucharu Świata i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

997,8 - Z taką notą 65. Turniej Czterech Skoczni wygrał Kamil Stoch. To pierwszy triumf w tym prestiżowym cyklu dla tego dwukrotnego mistrza olimpijskiego. Kamil wygrał turniej jako drugi Polak w historii. Wcześniej dokonał tego Adam Małysz w 2001 roku.

2298,1 - Stefan Kraft został pierwszym historycznym zwycięzcą turnieju Raw Air. Austriak okazał się najlepszym skoczkiem cyklu, na który składało się 14 serii ocenianych, w tym kwalifikacje oraz konkursu indywidualne i drużynowe. Kamil Stoch był drugi.

5833 - Polska po raz pierwszy w historii wygrała drużynowych Puchar Narodów. We wszystkich 32 z 33 zaplanowanych konkursów indywidualnych i drużynowych nasza ekipa zdobyła łącznie 5833 punkty. Drugą Austrię pokonaliśmy o 247 punktów.

7205 - metrów. Tyle minionej zimy w powietrzu przeleciał Kamil Stoch. Polak pod tym względem był najlepszy w sezonie 2016/2017. Wyprzedził on innego Polaka - Macieja Kota, który jednak przebył 143,5 metra mniej.