PŚ w skokach. Kubacki stracił szanse na Kryształową Kulę? Tak wygląda klasyfikacja generalna po PŚ w Willingen

Screen- Eurosport

Od początku sezonu emocjonowaliśmy się walką Dawida Kubackiego o Kryształową Kulę. Niestety, wiele wskazuje na to, że walka ta powoli się kończy. Swoją dominację potwierdził w Willingen Halvor Egner Granerud, który dwukrotnie zwyciężył. Na 12 konkursów przed końcem sezonu Norweg ma aż 238 punktów przewagi nad Kubackim.

Screen- Eurosport

Granerud odleciał Kubackiemu

O ile sobota w Willingen była całkiem niezłym dniem dla polskich skoczków, o tyle niedziela przyniosła nam ogromne rozczarowanie. Dawid Kubacki zajął dopiero 17 miejsce, co sprawiło, że jego strata do Graneruda w klasyfikacji generalnej wzrosła do 238 punktów. Genialny Norweg wydaje się być w życiowej formie, pewnie wygrywając konkurs za konkursem. Do końca sezonu pozostało wprawdzie 12 konkursów, ale ciężko sobie wyobrazić, że Granerud wypuści z rąk drugą w karierze Kryształową Kulę. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Anze Lanisek, a jego strata do Dawida wynosi niecałe 200 “oczek”.

Kryzys Stocha…

Czołową piątkę klasyfikacji po 20 konkursach sezonu uzupełniają Stefan Kraft z Austrii i nasz Piotr Żyła. Po kompletnie nieudanym weekendzie w Willingen na 11 pozycję spadł Kamil Stoch. Trzykrotnego mistrza olimpijskiego czekają zapewne dalsze spadki, ponieważ trener Thomas Thurnbicher podjął decyzję, że Kamil nie poleci na kolejne konkursy PŚ do Lake Placid. W czołowej trzydziestce klasyfikacji generalnej mieści się jeszcze Paweł Wąsek, który zajmuje 29 lokatę. Na 35 miejscu znajduje się natomiast Aleksander Zniszczoł, który już 6 razy z rzędu znalazł się w drugiej serii zawodów.

Klasyfikacja generalna

… i drużyny

Po weekendzie w Willingen spadliśmy na trzecie miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów. Na prowadzeniu znajdują się niezmiennie Austriacy, którzy mają 452 punkty przewagi nad Norwegami. My z kolei musimy uważać na zbliżających się coraz bardziej Słoweńców. Następne konkursy PŚ w skokach już za tydzień w Lake Placid w Stanach Zjednoczonych. 

Puchar Narodów

Źródło: informacja własna