PŚ w skokach. Granerud na czele klasyfikacji generalnej. Trzech Polaków w “piątce”

fot. M. Rudzińska

W cieniu walki o Złotego Orła skoczkowie zdobywali też punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Choć dwie pierwsze pozycje wciąż pozostają niezmienione, w dalszej części tabeli dzieje się już nieco więcej, a straty z każdym kolejnym konkursem maleją.

fot. M. Rudzińska

Pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata niezmiennie zajmuje Halvor Egner Granerud. Choć po serii pięciu zwycięstw z rzędu obecnie nieco przygasł, jego dorobek punktowy wciąż stoi na bardzo wysokim poziomie. Ostatnie cztery konkursy to dla niego 168 punktów, a łącznie ma ich na koncie już 768. Za Norwegiem plasuje się najlepszy z Niemców w tabeli. Jest nim Markus Eisenbichler, którego dorobek punktowy wynosi obecnie 584 “oczka”. Za liderującą dwójką plasują się aż trzej Polacy. Czołową trójkę uzupełnia triumfator 69. Turnieju Czterech Skoczni Kamil Stoch (508 punktów), który traci do wyprzedzającego go Niemca 76 punktów. Kolejne pozycje zajmują Dawid Kubacki (397 punktów) i Piotr Żyła (594 punktów).

Miejsca w dalszej części tabeli zajmują Karl Geiger (361 punktów) i Anze Lanisek (350 punktów), którzy po środowej rywalizacji zamienili się swoimi pozycjami. Ósmy jest Robert Johansson (324 punkty), dziewiąty Yukiya Sato (281 punktów), a dziesiąty Marius Lindvik (260 punktów).

Czternastą pozycję zajmuje szósty zawodnik turnieju Andrzej Stękała, który ma na swoim koncie 195 punktów. Osiemnastopunktową zdobyczą z ostatnich czterech konkursów może poszczycić się też Aleksander Zniszczoł. 26-latek plasuje się obecnie na dwudziestej dziewiątej lokacie z dorobkiem 76 punktów. Trzydziesty szósty jest natomiast Klemens Murańka (57 punktów), a pięćdziesiąte miejsce zajmuje Maciej Kot (17 punktów). Ostatnia dwójka nie będzie jednak miała okazji podreperować pucharowych kont, gdyż nie znaleźli się w powołanym na konkursy w Titisee-Neustadt składzie. Pełną klasyfikację Pucharu Świata możecie zobaczyć tutaj.

Podczas turnieju na prowadzenie w klasyfikacji Pucharu Narodów wysunęli się reprezentanci Polski (2018 punktów). Biało-czerwoni mają 46 punktów przewagi nad drugimi Norwegami  (1972 punktów) i 186 nad Niemcami (1832 punktów), którzy zajmują trzecią pozycję. Pełna klasyfikacja drużynowa jest dostępna tutaj.

Źródło: informacja własna