PŚ w skicrossie: Podwójne zwycięstwo Kanadyjczyków w finałach w Blue Mountain, Riemen-Żerebecka poza półfinałem

18:55, 05.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 18:56, 05.03.2017

W finałowych zawodach Pucharu Świata w skicrossie sytuacja ułożyła się wyśmienicie dla gospodarzy. Na zakończenie tego cyklu wśród kobiet wygrała reprezentantka Kanady Marielle Thompson, a wśród mężczyzn jej rodak Brady Leman. Już wcześniej kryształowe kule zapewnione mieli Thompson i Jean-Frederic Chapuis.

Niestety na trzecim miejscu w ćwierćfinale uplasowała się Karolina Riemen-Żerebecka i nie awansowała do kolejnej rundy. W swoim wyścigu musiała uznać wyższość Sandry Näslund i Britanny Phelan, a zdołała wyprzedzić jedynie Autriaczkę Christinę Staudinger. Phelan i Näslund przeszły również skutecznie przez półfinał, w którym ścigały się z Sami Kennedy-Sim i Heidi Zacher. W drugim półfinale dwa pierwsze miejsce i awans do finału wywalczyły Marielle Thompson i Fanny Smith. Ophelie David i Katrin Ofner musiały zadowolić się występem w małym finale. Rywalizację o piąte miejsce w dzisiejszych zawodach wygrała Sami Kennedy-Sim, która zwyciężyła w małym finale. Za nią na metę dojechały Katrin Ofner, Ophelie David i Heidi Zacher. W głównym finale najszybsza była zwyciężczyni klasyfikacji generalnej PŚ w skicrossie Marielle Thomspon. Miejsce drugie zajęła Sandra Näslund, która na drugiej pozycji zakończyła również sezon w klasyfikacji końcowej PŚ, trzecia była Fanny Smith i jej miejsce również pokrywa się z pozycją w rankingu całego sezonu. Przed tymi zawodami Smith miała 1 punkt straty do Heidi Zacher, a dziś uplasowała się wyżej niż Niemka i awansowała na 3. miejsce. Czwarta w finałowych zawodach była Brittany Phelan. Karolina Riemen-Żerebecka dziś została sklasyfikowana na 10. miejscu, a w klasyfikacji generalnej utrzymała ósme miejsce - najlepsze w całej dotychczasowej karierze.

Wyniki zawodów kobiet

Klasyfikacja generalna PŚ w skicrossie kobiet

W zawodach mężczyzn zabrakło zwycięzcy PŚ - Jeana-Frederica Chapuis. Miejsce w czołowej trójce mieli pewne Brady Leman i Alex Fiva, ale dzieliło ich jedynie 11 punktów, więc ostatnie zawody miały zadecydować o kolejności w klasyfikacji końcowej. Fiva zaprzepaścił swoje szanse na 2. miejsce odpadając w ćwierćfinale. Brady Leman wygrał zarówno 1/8, ćwierćfinał jak i półfinał, w którym mierzył się z Terencem Rchiknavorianem, który również awansował do finału oraz Arminem Niedererem i Davidem Duncanem. W drugim półfinale jechali Siegmar Klotz, Filip Flisar, Christopher Delbosco i Stefan Thanei. Na dwóch czołowych pozycjach dojechali Flisar i Delbosco. W (małym) finale pocieszenia zwyciężył Niederer. Drugi był Siegman Klotz, trzeci Stefan Thanei, a czwarty David Duncan. W wielkim finale Kanadyjczycy sprawili dużą radość miejscowym kibicom zajmując dwa pierwsze miejsce. Wygrał Brady Leman, a drugi był Christopher Delbosco. Trzecie miejsce zajął Filip Flisar, a czwarte Terence Tchiknavorian. Kryształowa kula trafiła do Jeana-Frederica Chapuis, który zdecydował się nie startować w Blue Mountain, aby odpocząć przed Mistrzostwami Świata w Sierra Nevada. Drugie miejsce w sezonie 2016/2017 zajął Brady Leman, a trzecie Alex Fiva.

Wyniki zawodów mężczyzn

Klasyfikacja generalna PŚ w skicrossie mężczyzn

Zawody o mistrzostwo świata odbędą się 18 marca w hiszpańskim ośrodku Sierra Nevada.