PŚ w Seefeld: Jessica Diggins najlepsza w ostatnim teście przed igrzyskami

15:23, 28.01.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 18:17, 28.01.2018

fot: wikipedia

Jessica Diggins wygrała bieg na 10 kilometrów stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w austriackim Seefeld. Amerykanka pokonała na finiszu dwie Norweżki: Heidi Weng i Ragnhild Hagę. Polki nie zdobyły pucharowych punktów.

Początkowe fragmenty niedzielnego biegu w Seefeld wskazywały na to, że o zwycięstwie zadecyduje sprinterski finisz. Zawodniczki biegły bowiem w zwartej kikunastoosobowej grupie, którą dzieliło zaledwie kilka sekund. Na jej czele znajdowały się trzy reprezentantki Norwegii: Ragnhild Haga, Ingvild Flugstad Oestberg i Heidi Weng, a także Amerykanka Jessica Diggins.

Na punkcie pomiaru znajdującym się dwa kilometry przed metą czołówka nie uległa zmianie, ale stawka zawodniczek walczących o zwycięstwo zmalała o kilka biegaczek, które nie były w stanie wytrzymać tempa dyktowanego przez świetnie dysponowaną Diggins.

Amerykanka, pomimo częstego prowadzenia, zachowała najwięcej sił na sprinterski finisz. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych minęła linię mety z czasem 23:08,5 i mogła świętować swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo w tym sezonie. O drugie miejsce zaciętą walkę stoczyły Heidi Weng i Ragnhild Haga, ale zwycięsko wyszła z niej liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, która straciła do triumfatorki +0,7 sek. Haga przegrała z Diggins o sekundę.

Na czwartym miejscu zawody ukończyła Ingvild Flugstad Oestberg (+8,7 sek), a piąta była Marit Bjoergen (+16,7 sek). Szóste miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Teresa Stadlober (+16,9), siódma była Kari Oeyre Slind, ósma Sadie Bjornsen, a dziewiąta Nathalie Von Siebenthal. Czołową dziesiątkę zamknęła Kerttu Niskanen.

W Seefeld wystartowały trzy Polki, ale nie udało im się zdobyć punktów Pucharu Świata. Najlepiej spisała się Sylwia Jaśkowiec, która była 39. Gorzej poszło Ewelinie Marcisz i Martynie Galewicz, które sklasyfikowano odpowiednio na 56. i 60. miejscu.

Zawody w Seefeld były ostatnim testem przed rozpoczynającymi się 9 lutego igrzyskami olimpijskim.