PŚ w Schonach. Hat-trick Riibera na koniec sezonu

fot. M. Rudzińska

Jarl Magnus Riiber triumfował w Schonach w ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Norweg tym samym wygrał także w klasyfikacji generalnej po zaciętej walce z Johannesem Lamparterem. Dodatkowo, Riiber z 49 zwycięstwami został najlepszym zawodnikiem w liczbie wygranych w historii Pucharu Świata.

fot. M. Rudzińska

Riiber lepszy od Lampartera po skoku

Wczoraj po zwycięstwo sięgnął Jarl Magnus Riiber. Tym samym w klasyfikacji generalnej o punkt wyprzedził Johannesa Lampartera. Sytuacja przed ostatnimi zawodami była prosta. Kto będzie wyżej w niedzielę, ten zostanie najlepszym zawodnikiem sezonu. Po skoku w lepszej pozycji był Riiber. Rywalizacja na skoczni przebiegała w trudnych warunkach. Aż 111 metrów poszybował Ryota Yamamoto, który wygrał serię skoków. Lider Pucharu Świata skoczył 107,5 metra z niższej belki i przegrał z Japończykiem tylko o punkt, czyli cztery sekundy. Johannes Lamparter zajmował trzecie miejsce po skoku na odległość 100 metrów ze stratą 32 sekund.

Emocje do samego końca

Riiber szybko objął samotne prowadzenie w ostatnim biegu w sezonie. Yamamoto został dogoniony także przez Lampartera. Na półmetku prowadzący Norweg miał 20 sekund przewagi nad dwójką pościgową. Lamparter ruszył w samotny pościg i na początku ostatniej rundy dogonił Riiber. Tym samym o Kryształowej Kuli zdecydowała sama końcówka finałowego biegu. Tuż przed ostatnią prostą zaatakował Jarl Magnus Riiber. To Norweg sięgnął po zwycięstwo, triumfował w klasyfikacji końcowej i został liderem wszechczasów w największej liczbie wygranych, gdyż triumfował po raz 49. Lamparter był drugi w ostatnich zawodach oraz w generalce. Tuż za jego plecami finiszowali Vinzenz Geiger i Joergen Graabak. Na trzecim miejscu uplasował się Niemiec.

Wyniki po serii skoków

Wyniki zawodów

Westwold Hansen najlepsza wśród kobiet

Po raz ostatni w tym sezonie rywalizowały również kobiety. Już przed weekendem w Schonach pewna Kryształowej Kuli była Gyda Westwold Hansen, która wygrała sześć wcześniejszych zawodów. W sobotę Norweżka zeszła z trasy, więc na finał sezonu chciała się zrehabilitować i przypieczętować końcowy triumf. Pokazała to w serii skoków, którą wygrała po zdecydowanie najdłuższej próbie – 102 metry. Przed biegiem na 5 kilometrów miała 42 sekundy przewagi nad Haruką Kasai. Na trasie biegu liderka traciła, ale ostatecznie zachowała osiem sekund zapasu nad Kasai. Trzecie miejsce obroniła Ema Wolawsek.

Wyniki po serii skoków

Wyniki zawodów

źródło: informacja własna